במדינה שטופת שמש כמו ישראל אך טבעי הוא שיהיה ביקוש נרחב למוצר כמו פרגולה שמספק לנו הגנה מחשיפת יתר לקרניים שעלולות גם להזיק ובנוסף תורם גם לאסתטיקה של החצר. אינדיקציה אחת לפופולריות העצומה של הפרגולות ניתן למצוא בכך שאפילו יש רפורמה שנקראת על שמם של פתרונות ההצללה הפשוטים והאפקטיביים, "רפורמת הפרגולות" שנכנסה לתוקף בקיץ 2014 ואשר מאפשרת הקמת פרגולה (כמו גם פעולות בנייה פשוטות ובסיסיות אחרות) גם ללא מעבר הליך בירוקרטי מסובך ומסורבל שלא לצורך.

עץ, ברזל או אלומיניום?

האסוציאציה הראשונית של רובנו למילה "פרגולה" היא עץ, ואכן מדובר בחומר גלם טבעי עבור מוצר זה, שמהווה נדבך דומיננטי בחצר שבה הוא מותקן.

מעבר ליתרון האסתטי המשמעותי, ולהרמוניה שנוצרת בין הפרגולה לבין הסביבה, ישנו עוד יתרון לבחירה בחומר גלם זה והוא המגוון הרחב של העצים שמהם ניתן ליצור פרגולות כך שכל אחד יכול למצוא את סוג העץ היפה ביותר בעיניו ובהתאם למסגרת התקציב המוקדשת לפרגולה. בין האופציות הנפוצות: עץ אורן (שבאופן כללי מהווה חומר גלם פופולרי מאוד), עץ גושני (בדרך כלל אשוח או דאגלס פייר), פינגר ועוד.

שתי אפשרויות נוספות הן פרגולות אלומיניום ופרגולות ברזל. פרגולה מאלומיניום נהנית מעמידות יחסית לשמש וגשם ובנוסף היא קלה מאוד. יתרון אחר הוא האופציה להוסיף גג חשמלי ותריסים חשמליים. מבחינת האסתטיקה, עבור מי שאוהב את המראה הנקי והחדשני של המתכת הקלילה מדובר כמובן באופציה בהחלט רלוונטית אולם ישנם גם לא מעט אנשים שתופשים את האלומיניום כמנוכר משהו.

לברזל מראה מסיבי, לטוב ולרע, ובאופן טבעי יש מי שמתחבר למראה הקלאסי ורב הנוכחות ובוחר באופציה זו, אם כי מדובר בסוג פרגולות הרבה פחות נפוץ. החיסרון העיקרי הוא המחיר הגבוה יחסית, ואם כבר הולכים על פרגולה מברזל כדאי להשקיע עוד קצת ולבחור בברזל מגולוון שלא יחליד.

תחזוקת פרגולה

מי שבעיקר זקוקות לתחזוקה שוטפת הן פרגולות העץ, שכן הן חשופות מטבען למזיקים שונים, ועל כן מריחת לכה או שמן מיוחד שמספק הגנה לעץ וחידוש הצביעה נדרשים בתדירות כזו או אחרת (שמשתנה בהתאם לסוג העץ).

במקרה של פרגולה מברזל יש לשים לב שלא מתפתחת חלודה ואם כן לטפל בהתאם, ואם בחרתם בפרגולה מאלומיניום יש לוודא שתנאי מזג אוויר קיצוניים לא גורמים לכיפופים בפינות.

על עמודים או תלויה

עוד החלטה שיש לקבל כשמתקינים פרגולה היא האם להעדיף פרגולה על עמודים או שמא לבחור פרגולה תלויה.

האופציה של פרגולה תלויה אינה אפשרית בכל מצב (שכן היא זקוקה לקיר תומך). כשהיא אפשרית, הבחירה היא בעיקר אסתטית (פרגולה תלויה באופן טבעי מרשימה יותר), ובכל מקרה חשוב לוודא כי ההתקנה מבטיחה רמת בטיחות מקסימלית – בסיס מבטון ועמודים מעט מוגבהים במקרה הראשון, וכבלי פלדה חזקים במקרה השני.

גם לביצוע ההתקנה ישנה חשיבות עצומה, וכדאי לבקש חוות דעת של לקוחות קודמים על מנת לוודא כי בחרתם מתקין איכותי ומהימן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *