מיגון ממ"ד

מיגון ממ"ד – נחיצותו ויעילותו כהגנה שלמה על חייכם

מיגון ממ"ד

חובת הממ"ד

הכל התחיל במלחמת המפרץ, כשהיו מתקפות טילים לישראל, הבינו המחוקקים שצריך הגנה נגד טילים כדי לשפר את ההגנה על אוכלוסייה שלמה בישראל. החל משנות ה90 קיימת חובת ממ"ד בדירות חדשות, ואלו שיש להם דירות ישנות יכולות להתקין ממ"דים בדירה שלהם.  יתרון הממ"ד הוא שאין צורך לרוץ למקלט או לצאת לחדר המדרגות שלא מספק הגנה שלמה, אלא חלקית בלבד. כשהממ"ד בתוך הבית הוא מציל חיים, ובכך יתרונותיו. קיצור המושג ממ"ד הוא מרחב מוגן דירות. מרחבים מוגנים נוספים הם מרחב מוגן קומתי ומרחב מוגן מוסדי המיועד למקומות ציבוריים.

מה כולל את הגנת הממ"ד?

אם אתם גרים ליד הגבול תזכו לבניית ממ"ד על ידי הממשלה, אך רוב התושבים הרוצים להגן על עצמם יצטרכו לממן את הממ"ד ולמגן אותו כראוי. תקן ממד כולל שטח של יותר מ9 מ"ר. הרוחב לא צר יותר מ1.6 מטר. אין לכם מקום לממ"ד בגודל המבוקש? במקרים מסוימים תוכלו לקבל אישור להתקין ממ"ד קטן יותר. בתוך הממ"ד חייבים להיות פתחי אוורור, כאשר אחד בקיר חיצוני. ממ"ד הוא מבנה ללא עמודים, ולכן הבטון צריך להיות בעובי של 25 ס"מ לפחות כאשר מדובר בקירות חיצוניים ובעובי של 20 ס"מ בקירות הפנימיים ברוב המקרים. מה שחשוב הוא שלא יהיו יותר משני קירות חיצוניים לממ"ד. בתוך הממ"ד דלת עמידה לרסיסים ולהדף וחלון עמיד לרסיסים ולהדף. אסור להתקין סורגים כי החלון מהווה פתח להימלט ממנו. חלון נגד הדף יותקן מפלדה, חלון אלומיניום וצינורות אוורור הם חלק בלתי נפרד מהממ"ד. זכרו שהמטרה היא להגן על חייכם בעת סכנה, לכן צריך להקפיד לבצע מיגון הממ"ד כראוי.

אמצעי הגנה נוספים לממ"ד

לממ"ד עצמו אפשר להוסיף אמצעי הגנה נוספים. אין צורך לאטום את הממ"ד אם הוא אטום על פי התקנים של פיקוד העורף. תוספת הגנה לממ"ד יכולה להתאים לכל השכנים בבניין או לדירה בודדה. חשוב כי אמצעי ההגנה של הממ"ד יהיו איכותיים ויעמדו בתקנים המחמירים, כך כל סוגי ההגנות יבטיחו הגנה בטוחה על חייכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *