קיימת תופעה מטרידה שגורמת לתקלות רבות בתחום ניקוז מי הביוב והפינוי שלהם מהבתים. התופעה נקראת בשם שורשים בביוב. מדובר על תופעה בה חודרים שורשי צמחים אל תוך צנרת הביוב. וכמובן שהימצאות של עצמים בלתי רצויים בתוך הצינורות גורמת לנזקים של ממש. לא פעם מתברר כי שורשים של צמח מסוים חסמו לחלוטין את הצינור ומנעו מעבר וזרימה של מים.

שורשים בביוב

כיצד מגיעים שורשים לביוב?

ברור שאין יד אנושית שמחדירה את השורשים לביוב. אם כן, כיצד הם מגיעים לשם? ההסבר הוא פשוט ומובן: הצינורות של הביוב מוטמנים מתחת לפני הקרקע, לא פעם הם עוברים מתחת לצמחים שונים. עצים, שיחים וכדומה. צמח כידוע לכולנו מחפש תמיד מים למחיתו. למעשה אחד מתפקידי השורש הוא לספק מים לצמח. כדי למלא את התפקיד הזה מחפשים השורשים מקור מים כדי לינוק ממנו. לא פעם הם מוצאים סדק צר במקומות החיבור בין חלקי הצנרת ולשם הם חודרים. השורשים שחודרים הם דקיקים וצעירים – רק מסיבה זו הם מצליחים לחדור פנימה. אבל מהרגע שהם מצאו את עצמם בפנים הם מתחילים להתפתח במהירות. המים שזורמים בשפע בתוך הצינור מספקים להם תנאי גידול טובים. והם הולכים ומתעבים.

מה עושים כדי לפתור את הביעה?

אם אכן נוצרה תופעה כזו עלול לעבור זמן רב עד שיבחינו בה. כיוון שכל עוד המים מצליחים לפלס לעצמם דרך לא תמיד תתעורר בעיה. ברגע שהשורשים תופסים מקום רב והצינור לא מאפשר זרימה של המים – תיווצר תקלה. לרוב זו תהיה הצפה של מי ביוב או זרימה איטית מאוד של המים. במקרה כזה יהיה נכון לפנות אל שרברב מקצועי אשר יגיע למקום כדי לבדוק מה קרה בתוך הצינור, ומדוע אין זרימה של המים.

איתור הסתימה וטיפול יעיל

אינסטלטור שיגיע למקום יהיה מצויד בכלים מקצועיים שנועדו לאפשר לו לאתר את מקור התקלה ולבצע את התיקון היעיל בצורה הנכונה ביותר. באמצעות סיב אופטי יגלה השרברב היכן מפסיקים המים את הזרימה שלהם. לאחר האיתור יעמול השרברב על פינוי השורשים ועל ניקוי הצינור ופינויו על מנת לאפשר זרימה מיטבית של המים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *