אינסטלטור

איתור רטיבות – מהם הגורמים לרטיבות ואיך נדע לאתר אותם?

איתור רטיבות במבנים זו אחת הבעיות הנפוצות גם במבנים חדשים וגם במבנים ישנים. לפעמים סימני הרטיבות נראים בעין ולעתים קשה לזהות בעיית רטיבות ללא בדיקה מקצועית. לרטיבות במבנים עלולה להיות השפעה הרסנית הן על המראה האסתטי של המבנה, הן על בטיחות ובריאות של הדיירים וגם מבחינת ירידת ערך הנכס בשוק הנדל"ן. כאשר מאתרים בעיות של רטיבות חשוב לטפל בהן מיד וללא דחייה. חוסר טיפול עלול לגרום לגרימת נזקים בלתי הפיכים.

איתור רטיבות – ארבעה דברים שכדאי לדעת

בעיות הרטיבות הגדולות ביותר נוצרות בעיקר בתקופת הגשמים. הרטיבות בקירות ובתקרה יכולה להיווצר בשל מי הגשמים המחלחלים אל מחוץ למבנה ובשל כשלים באיטום הקירות והתקרה.

רטיבות במרפסות נגרמת כאשר המים היורדים מגיעים הישר אל המרפסת, והשיפוע של המרפסת לא מצליח לנקז היטב את המים או כאשר המרזב סתום והמים לא יכולים להתנקז דרכו. במקרים אלו נוצרת שלולית על רצפת המרפסת והמים שנאגרו מחלחלים אל הקיר או אל התקרה וגורמים לכתמי רטיבות ולהיחלשות המרצפות.

רטיבות בתקרה נוצרת בשל היעדר שיפועים מתאימים ברצפת הגג או בשל סתימה במרזבים. בשני המקרים המים לא מצליחים להתנקז, הם מחלחלים אל הקירות, אל התקרה וגורמים רטיבות ולנזקים כבדים.

רטיבות בדירות חדשות מופיעה בשל כשלים של תכנון מערכת המים, בעיות באיטום או עבודה רשלנית של הפועלים.

איתור רטיבות – איך לאפשר לאתר רטיבות בקיר?

לעתים סימני הרטיבות גלויים לעין. כתמי רטיבות או כתמי עובש המופיעים על הקיר, התנפחות של הקיר, נשירה של חיפויי קירות, קילופי טיח או צבע, ריח של טחב וחשבון מים גבוה מהרגיל, אלו סימנים המעידים על חשש לרטיבות בקירות.

כאשר אנו רואים כי המים "מטפסים" מן המרצפות דרך הקירות כלפי מעלה, סביר להניח כי המים עומדים מתחת למרצפות בשל סתימה והם מטפסים לאט אל קירות המבנה וגורמים לרטיבות בקירות. בשפה המקצועית זה נקרא "מים קפילריים".

לא תמיד סימני הרטיבות מעידים על המיקום של הבעיה. לפעמים הכשל בצנרת נמצא במקום רחוק , אך המים שנזלו מהצינור חלחלו לאט וחיפשו מקום נוח לפרוץ החוצה והותירו סימנים גם במקומות מרוחקים.בעלי מקצוע

 בעבר איתור רטיבות התבצע בשיטה של ניסוי וטעייה. האינסטלאטור בחן את הנתונים וניסה להעריך את המיקום המדויק של הנזילה, במקרים רבים האבחנות וההערכות היו שגויות, אך הטעות התגלתה רק לאחר שהאינסטלאטור שבר קירות, הרים מרצפות, גרם להרס רב ולא הצליח לאתר את המקום. כיום איתור מקור הרטיבות מתבצע ללא הרס ושבירה של קירות מיותרים, אלא באמצעות ציוד טכנולוגי יעודי ומשוכלל.

המצלמה התרמית ממפה את האזור שבו קיים חשד לנזילת מים ומחלקת אותו לאזורים בעלי טמפרטורה גבוהה. כאשר בעל המקצוע נתקל בטמפרטורה גבוהה או קרה יותר מהרגיל, הוא מבין כי באזור זה מצוי הכשל. טמפרטורה גבוהה מעידה על נזילת מים מצנרת המים החמים וטמפרטורה גבוהה מעידה על נזילת מים מצנרת המים הקרים.

חשוב להדגיש כי לא תמיד הבדלי טמפרטורות בקיר מעידים על נזילת מים. רק מיומנות וניסיון של האינסטלאטור בהפעלת המצלמה תדע לאבחן נכון מתי הבדלי הטמפרטורות נובעים מנזילת מים הדורשת תיקון מידי או מבעיות אחרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *