ישראל ידועה בעולם כמדינת הייטק. מדינה שיש בה יוצרים ומפתחים רבים בכל התחומים ובין היתר בתחום המים. ענף המים בישראל אינו מזהיר. כמויות המים בתהום הם קטנות ולאורך מספר שנים הוכרזה בישראל בצורת. כמות הגשמים לא הביאה מזור. בשנות ה-80 90 של המאה הקודמת, כשהבצורת מכה את ישראל כבר כמה שנים, לקחה על עצמה קק"ל לדאוג לפיתוח שיטות לאגירת מים. בשנים אלו גם התפתחה שיטת התפלת מי שופכין לצורכי חקלאות. בערים גדולות בארץ הוקמו מכוני טיהור והמים שטוהרו הועברו למאגרים והיו לשימוש החקלאים באזור.

איטום מאגרי מים

איטום מאגרי מים: קצת סטטיסטיקה על שמירת מים בישראל

כל שנה נאגרים בישראל כ-260 מיליון קוב של מי שופכין. 80% ממי ההשקיה החקלאית הם מים מטוהרים. הצורך באיטום מאגרי מים בישראל חשובה בעיקר כדי לא לזהם את הקרקע ולמנוע זליגת מים למים הנחלים שמובלים למי הים והופכים מלוחים ולא שמישים לשתייה והשקיה. האזורים בארץ שסומנו על ידי ממצאי השיטה כבעלי חשיבות עליונה לאגירת מים הם הנגב והערבה. כל השנה עומלים אנשי מקצוע בחיפוש אחר זנים חדשים של גידולים חקלאיים תוך לקיחה בחשבון שכמויות המים העומדות לחקלאים הן קטנות ומזג האוויר באזור.

איטום מאגרי מים

ההיסטוריה של המים בישראל – מדינה יבשה, צחיחה וחמה

בכל עונה חקלאית מתקיימת תערוכה בה מוצגים גידולים חדשים שזו השנה הראשונה שלהם בשוק הצרכנים. מרבית המוצרים מיוצאים לחו"ל וחלקם נמכרים לצרכנים בישראל. הגאווה של המכון הוולקני שאנשיו הם העוסקים במלאכת פיתוח זנים חדשים היא השימוש במים ממוחזרים. מים שנאגרים למאגרי המים המפוזרים בארץ. חקלאי ישראל יכולים להיות גאים בתוצרתם שגדלה באזורים שבעבר לא ניתן היה לחשוב שיגדלו בהם עם כמויות מים קטנות ובעיקר מחוץ לעונה. אפשר למצוא בשוק מלונים ואבטיחים, שעונת הגידול שלהם היא הקיץ, גם בחודשי החורף וזאת בעיקר בגלל ההמצאה הייחודית של ישראל לאגירת מים במאגרים.

בנוסף לשימוש בהמצאת המאגרים, איטום מאגרי מים הרי שהמצאה זו משמשת גם לייצוא. אנחנו, אנשי המקצוע הישראליים מפיצים בכל העולם את שיטת איטום מאגרי מים דבר שמכניס למדינה מיליוני דולרים כל שנה. מתקיימים בארץ גם השתלמויות לחקלאים, בעיקר מארצות אפריקה, כדי ללמד אותם להשתמש בשיטה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *