תהליך תכנון פרוגרמה למבני ציבור

תהליך תכנון פרוגרמה למבני ציבור

קיימים סוגים רבים של מבני ציבור, אשר המשותף להם הוא העובדה שכאשר ניגשים לתכנון שלהם, השלב הראשון הוא בניית פרוגרמה למבנה, אשר מביאה בחשבון את מגוון השיקולים וסדרי העדיפויות הנכונים למבנה, לרבות התייחסות לסביבה ולמבנים שמקיפים אותו.

 

לדוגמא, כאשר מבנה הציבור הוא מעונות יום לילדים, תהליך תכנון הפרוגרמה צריך להתייחס להיבטים שונים תוך התאמה גם לדרישות המקצועיות ולתקני הבטיחות וגם למכלול רחב של היבטים נוספים – הפיזי, הבריאותי, הבטיחותי והחינוכי.

 

מי מוביל את הפרוגרמה?

 

כאשר ניגשים לתהליך תכנון פרוגרמה למבני ציבור, חשוב מאוד לבחור אדריכל מנוסה מאוד, בתחום ספציפי הזה. הניסיון הזה, מבטיח שהפרויקט יעמוד בציפיות השונות ממנו – ציפיות עסקיות ונוספות – התקציב ולוחות הזמנים, התאמה לקהל המיועד על פי הפרמטרים שהוגדרו מראש ועוד.

 

בתכנון הפרוגרמה יש לשאוף לחיסכון מקסימלי בשטחי הבנייה ובשטחי הקרקע, תוך יעילות גבוהה של השימוש במבנה עצמו לכשיקום. ככל שמבני ציבור ישמשו לאורך שעות רבות יותר ביממה ויהיו בעלי עומס גבוה, כך הפרוגרמה היא שלב יותר קריטי להצלחה העתידית.

 

אינטגרציה של הפונקציות

אינטגרציה של הפונקציות השונות בתוך המבנה, הינה דבר מורכב ביותר ונשען על הניסיון הרב של האדריכל אשר מוביל את תהליך הפרוגרמה. רמת האינטגרציה למשל, כוללת בחינה מדוקדקת של החפיפה בין כלל הפונקציות התפקודיות במבנה והשטחים המשותפים תוך שימת לב להפרדה או השילוב במערך היומיומי.

 

הפרוגרמה המדויקת תביא ליעילות גבוהה של המבנה תוך התאמה לתפקודו לאורך שעות ולאורך שנים למטרה המקורית.  בין היתר, חשוב שהפרוגרמה למבני ציבור, תתמוך גם בגמישות עתידית,  שכן הצרכים עשויים להשתנות על פני השנים והמטרה היא למזער עלויות של התאמת המבנה לשינויים מסוג זה ככל שיהיו.

 

צרו קשר עוד היום עם המומחים ל תכנון עירוני >>>

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *