פרגולה חשמלית – רקע והיסטוריה

האם התקנת פרגולה חשמלית עשויה להיתקל בקשיים בירוקרטיים? איך בדיוק חוק התכנון והבנייה פועל לטובתי בנוגע להתקנת פרגולות? חשוב להבין, עד לא מזמן, אנשים רבים, ביניהם, בעלי דירות, בעלי נכסים, בעלי עסקים, וכאלו אשר היו מעוניינים בהתקנת פרגולות מסוג זה או אחר היו נאלצים להמתין כמה שנים בגלל סחבת הבירוקרטיה ומערכת החוק. התהליך היה ארוך ומייגע ורבים אף החליטו לוותר על התענוג של התקנת פרגולה. שר החינוך לשעבר, גדעון סער החליט לבצע מספר שינויים בעקבות מה שהתחיל אז כ"רפורמת המרפסות" של ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ומאז שנת 2014 "רפורמת הפרגולות" נכנסה לתוקפה.

רפורמת הפרגולות

מה זה אומר? מה כוללות התקנות החדשות? בעקבות השינוי של גדעון סער, ניתן כיום להקים ללא צורך בהיתרי בנייה מגוון רחב של מבנים שונים, כגון: מחסומי חניה, גדרות, פרגולה חשמלית, מזגנים, שערים, דודי שמש מחסנים מחומרי גלם שונים, אנטנות, צלחות לווין, סגירת מבנים בבתי-עסק שונים (בעיקר בעונות החורף) ועוד. במילים פשוטות, כל מבנה המעוניין בבניית אחד מהדברים הנ"ל אשר אינו מהווה הפרעה למרחב הציבורי יוכל ליהנות מ"פטור מהיתר" עבור הקמתם. כמובן שיש צורך לבדוק את העניין לעומקו על ידי מתקינים וחברות אשר יש להם וותק וניסיון רב שנים.pergola-174688_640

רפורמת הפרגולות – האותיות הקטנות

לפי התקנות החדשות אשר נכנסו לתוקפן, פרגולה מוגדרת על פי החוק כ"מצללה" – "מבנה ללא קירות הבנוי מחומרים קלים בלבד ושתקרתו נועדה לצרכי הצללה. נוסף על כך, המרווח בין החלקים האטומים של משטח ההצללה חייבים להוות כ-40% ממנו ולהיות מחולקים באופן שווה", שטחה של פרגולה חשמלית שניתן להקים ללא היתר בנייה לא יעלה על 50 מ"ר או על רבע משטח הקרקע הפנוי ממבנים או משטח הגג.

טיפ: חשוב מאוד לשים לב לחומרי הגלם המרכיבים את הפרגולה – ומומלץ להתייעץ עם מומחה לפני קבלת החלטות.

פרגולה חשמלית

תמיד יש לבדוק הנחיות מרחביות שהן ספציפיות יותר עבור כל מבנה, ובכל ועדה שתידרש. אחת ההמלצות הטובות ביותר בעת התקנת פרגולות בכלל ופרגולה חשמלית בפרט הינה פנייה לבעלי המקצוע המנוסים אשר מכירים ויודעים היטב את החוק על בוריו. הוותיקים בהתקנת פרגולה יוכלו להעניק לך את השקט הנפשי ואת הביטחון בכל הנוגע להקמת הפרגולה במקום בו תבחר.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *