אני זוכרת שכבר בתור ילדה, לצד הרבה דברים מיוחדים ומוזרים שמצאתי בבית של סבתא, הייתי בעיקר מתפעלת מהתריסים. הם היו כל כך ישנים, כמעט כאילו לא שייכים כבר לעולם הזה. לנו בבית כבר היו תריסים חשמליים, אבל התריסים אצלה בבית היו כמו רצועות פלסטיק דקות, קשיחות ומחוררות המחוברות יחד, כאשר מנגנון כבד ומסורבל המופעל על ידי רצועות בד עבות היה מצמצם את החורים והרווחים ביניהם עד שהיו נאטמים לחלוטים והיה נראה כאילו כל הרצועות צמודות אחת לשניה, או לחילופין, היה מושך את הרצועות מעלה ובכך חושף שוב את החורים והרווחים עוד ועוד, בהתחלה כדי להכניס דרכם אור ואחר כך, במשיכות נוספות של רצועות המנגנון, על מנת להרים את הכל פנימה כך שהחלון יהיה פתוח לחלוטין.

תריסים חשמליים או תריסים עתיקים

למען האמת, אני די בטוחה שגם היום, בעידן שבו תריסים חשמליים מכל הסוגים, הצורות והעיצובים הם כבר סטנדרט ונמצאים במרבית הבתים, עדיין ניתן למצוא בתים ישנים עם תריסים כמו שהיו לסבתא שלי. מניחה שאצל אנשים מבוגרים אשר חיים בבתיהם הישנים בעשרות השנים האחרונות יהיה קל יותר להתקל בפריט הנוסטלגי הזה. עם זאת, באמת שלא אתפלא אם אגלה שאנשים מתקינים תריסים מהסוג הזה כבחירה עיצובית "רטרואית" או היפסטרית, איך שלא תבחרו לקרוא לזה. תריסים חדשים שרק נראים כמו התריסים העתיקים שהיו לסבים ולסבתות שלנו בבית, כשרצנו והשתוללנו ושיחקנו בחדרים, והכל נראה גדול יותר ומוכר ואהוב ובטוח. עכשיו כשאני חושבת על זה רגע לעומק, ככה בדיוק נראים תריסים חשמליים בעצם, לפחות הסוג הספציפי הזה.

למעשה, ההבדל בין התריסים העתיקים לתריסים החשמליים של העידן המודרני, זה בעצם המנגנון. במקום למשוך רצועות בד עבות וגסות, שעם השנים היו מתבלות או נקרעות או נתקעות או מייצרות שלל תקלות אחרות, התריסים היום עובדים על מנגנון חשמלי פשוט והתריסים עוברים את כל אותם השלבים בלחיצה אחת ממושכת על המתג – לחיצה על הרמה מושכת את התריס מעלה, יוצרת רווח בין השלבים המחוברים וחושפת את הפתחים והמשך הלחיצה פשוט ימשיך להרים את כל התריס על כל שלביו עד שיעלם פנימה לחלוטין והחלון או המרפסת ישארו פתוחים לחלוטין. לחיצה מטה על הכפתור תעשה את הפעולה ההפוכה כמובן – תוריד את השלבים ותצמיד אותם אחד לשני עד שכל הרווחים יצטצמו והחלון יהיה סגור לגמרי.

אני אוהבת את זה שעד היום אפשר למצוא את התריסים העתיקים האלה בכל מני מבנים או בתים ישנים, זה תמיד מחזיר אותי לימים יפים. גם להאבק ברצועות הבלויות כדי להוריד ולהרים את התריס שוטף אותי בגל של נוסטלגיה מתוקה. אני די בטוחה שאפשר אפילו למצוא תריסים מהסוג הזה בשווקים כמו שוק הפשפשים או חנויות של ענתיקות. ואני יכולה לגמרי להבין מדוע אנשים אוהבים תריסים מודרניים שמצד אחד נוחים לשימוש ומצד שני משולבים עם עיצוב ישן נושן שמזכיר להם את הילדות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *