עיצוב גינות גג

עיצוב גינות גג

כיום, עקב הקפיצה במחיר הקרקעות שמתרחשת כבר מספר שנים, נוצרה ההבנה שחבל לא לנצל כל פיסת שטח בבניין.

גג הבניין מספק שטח מכובד. אם בעבר גג הבניין היה נשאר כשטח מוזנח ולא מנוצל שעליו רק דודי השמש של הבניין, כיום ניתן לראות גגות בניינים מטופחים שמשמשים את דיירי הבניין כשטח ציבורי נוסף לבניין המגורים שניתן ליהנות ממנו. אחד הטרנדים היפים שנוצרו עקב מצוקת השטחים הוא הגגות הירוקים. בנייני מגורים שבחרו לייעד את גג הבניין לטובת גינה ציבורית לרווחת הדיירים. אבל איך עושים את זה? איך מעצבים גינת גג שתהיה יפה ופונקציונאלית? ומה המגבלות שכדאי לקחת בחשבון כשמקימים גינה על הגג?

נקודות שכדאי לקחת בחשבון כשמתכננים עיצוב גינות גג

  • קבלת האישורים המתאימים – לפני שמתחילים בתכנונים ובהכנות יש לבדוק את חוקי העזר העירוניים בעיר מגוריכם להקמת גינות גג ולהוספת אלמנטים על גג הבית.
  • התאמת התכנון ליכולת העמסה של גג הבניין – על פי התקן הישראלי מותר שיהיה עד 150 ק"ג על כל מטר מרובע בגג הבניין. כדאי לקחת בחשבון בעיצוב גינות גג שיהיו על גג הבניין מספר אנשים בו זמנית בנוסף למשקל הצמחייה והריהוט.
  • איטום – צמחייה על הגג משמעותה שיהיו מים על הגג. כדאי לפני שמתחילים בעיצוב גינות גג לדאוג לאיטום וניקוז טובים בגג.
  • ניצול נכון של שטח הגג – לרוב עיצוב גינות גג יעשה על ידי אנשי מקצוע המספקים שירותי גינון שיוכלו לתכנן את גינת הגג תוך כדי התחשבות בשטח הנתון, תשתיות הנמצאות על הגג כגון צלחות לוויין ודודי שמש, כמות הדיירים שהגג ישמש ויכולת העמסה של הגג. 
  • תכנון הצמחייה – כדי לתכנן אלו צמחים יתאימו לגינת הגג ניקח בחשבון כמה שמש ישירה מגיעה אל האזורים השונים בגן. חברה המציעה שירותי גינון מקצועיים יוכלו לסייע לבחור צמחים המתאימים לתנאי השטח על הגג ולהעדפות הדיירים. 
  • השקיה – כדי לחסוך בעלויות המים, ניתן לנצל את מי המזגנים של דיירים הבניין לטובת השקיית הצמחים בגינת הגג. כדאי לבחון אם התקנת מערכת ייעודית שתיקח את מי המזגנים לטובת ההשקיה אכן משתלמת בגינת הגג שלכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *