פיתוח מוצר

האם להיות עצמאי או שכיר?

 

נראה כי כיום בישראל שאלת השאלות היא האם להיות עצמאי או שכיר, מדובר בשאלה מכרעת המשפיעה על חיינו בצורה חריפה ומשפיעה עלינו בצורה דרמטית. מחד בתור עצמאי יש לנו יכולת לעבוד לפי ראות עיננו. אנחנו מרוויחים כפי שאנחנו עובדים וזהו דבר בעל משמעות חשוב ביותר. כאשר אנחנו עצמאיים אין בוס היושב לנו על הראש ואנחנו מחליטים כיצד לעבוד ומתי לעבוד. זהו דבר בעל משמעות רבה שיש לתת עליה מחשבה. מנגד שכיר יודע כי מקום עבודתו בטוח וכי אין לו דאגה לגבי המשכורת שהוא ירוויח כול חודש. עצמאי חושש כל הזמן שלא יהיו לו לקוחות ושהוא ירוויח מעט עקב כך. אך כיום גם שכיר חושש למקום עבדותו שמא יפוטר, או שמא יסגר מקום עבודתו. על כן כיום גם שכיר אינו מרגיש בטוח במקום עבודתו, אלא אם כן יש לו קביעות במשרד ממשלתי, וכמו עצמאי גם הוא חושש למשכורת שלו. לכן במובן זה אין שינוי אמתי בין עצמאי לשכיר.

עצמאי ושכיר – השיקול הפנסיוני

אכן מבחינת שאלת בטחון תעסוקתי אין הבדל אמתי בין עצמאי לשכיר ועלינו לזכור זאת, אך ישנו כן הבדל בתוספות שמקבל השכיר מהמעסיק ושהעצמאי אינו זכאי להם. בראש ובראשונה השינוי המשמעותי ביותר בא לידי ביטוי בפנסיה המופרשת לשכיר. על חשבון המעביד השכיר מקבל תוספת של 12% למשכורת שלו מצד המעסיק לפנסיה שלו, בנוסף הוא מפריש 6.5% מהמשכורת שלו לפנסיה שלו. זהו יתרון עצום שהעצמאי עדיין לא השתווה לו ועלינו לזכור זאת כאשר אנחנו שוקלים האם להיות עצמאי או שכיר. עם זאת, יש לזכור כי עצמאי יכול לקבל החזר ממס הכנסה על חלק מהפרשות לפנסיה שלו וזה דבר חשוב מאוד שאנחנו צריכים להיות מודעים אליו. ככל שנשקיע בפנסיה כך ייטב וכך נרוויח יותר לזקנה שלנו ומכאן החשיבות הגדולה של העיסוק בנושא זה.

יועץ פנסיוני – גם לעצמאים

על אף האמור לעיל עצמאים חייבים להשקיע בפנסיה בכדי להתכונן לזקנה שלהם. ללא פנסיה לא נוכל להיות מוכנים לזקנה וניקלע לבעיה קשה. הפנסיה היא הדבר היחיד המפריד בין חיי עוני לחיי רווחה בעת הזקנה זה הפנסיה שלנו. אנחנו צריכים להיות מודעים לכך ולפעול בהתאם כאשר אנחנו מתלבטים היכן להשקיע ובאיזה קרן פנסיה הכי טוב יהיה לנו להשקיע. עלינו לזכור זאת כאשר אנחנו מתלבטים באיזה ייעוץ פנסיוני לבחור. יועץ פנסיוני יכול לסייע מאוד לעצמאים לתכנן את הפנסיה שלהם ולמצוא את הפנסיה הכי מתאימה להם. יועץ איכותי יכול להיות שווה כמה מאות אלפי ₪ קרי החיסכון בעמלות שישיג החוסך העצמאי. מכיוון שעצמאי מחליט כמה להשקיע בפנסיה שלו הרי שהיועץ יכול לייעץ לו איזה סכום כדאי לו להשקיע בפנסיה שלו וכך לבצע תכנון פיננסי נכון להשקעה בפנסיה שלו.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *