כולנו מכירים אנשים עם עגילים. האזור הכי נפוץ עבור ניקוב והתאמה של עגילים הוא כזה של האוזניים, אבל מן הרגע בו החל ניקוב האוזניים לראשונה אצל בני האדם ועד לעצם היום הזה האקט הזה הפך להיות שונה לא רק מבחינה תרבותית אלא גם כזה שמתקיים עבור אזורים רבים מאוד של הגוף, וזה הבולט נכון להיום הוא של אזור הספטום שנמצא באזור הכי דק בסחוס של האף. איך בכלל נולדה לה האופנה הזו שמככבת אצל לא מעט בני נוער וסלבס שמחבקים אותה אל אפם? הכל סוג של היסטוריה שחוזרת על עצמה.

מהמזרח התיכון ועד למזרח הרחוק

אם עוברים על ספר התורה יכולים לראות כי קיימים אזכורים לכל מיני סוגים של זהב, ובין כל אלה יש גם תכשיטים שמצוינים בתור נזם. האזכורים בחלקם חיוביים ובחלקם שליליים, שכן נזם היה סימן לעבד או כזה שהיה מונח על אפה של חיה מסוג בקר. במזרח התיכון, היכן שעם ישראל קיבע את מולדתו, הנזם היה כזה שאותו מחברים אל האזור של הספטום, שהוא אזור החיץ בין שני נחירי האף. לקח זמן עד אשר הנזם הזה הפך להיות סוג של קישוט חיובי, וזה המקום שבו הנזם התקבל אל תרבות המזרח הרחוק, עם נזם שעדיין מאוד בולט אצל הנשים ההודיות שמקשטות את עצמן בתכשיטים מן הסוג של נזם, המחובר לעיתים לאוזנן.

 

הגעת הנזם אל תרבות המערב

מכיוון שתרבות המערבית היא כזו שלה היו קולוניות באזורים השונים של העולם, וגם באזור של הודו, כך נעשתה ההיכרות הראשונית בין מה שהאדם המערבי למד להכיר בתור נזם, והחל לחבב אותה. יותר אנשים החלו לנקב את הגוף שלהם במקומות שהם אינם התנוך של האוזן, ואת תרבות הניקוב של הספטום ראו בעיקר בתחילת הדרך אצל אנשים שנחשבו ליוצאי דופן, לפורצי דרך ולשייכים אל תרבות הפאנק. מאז ועד להיום תרבות הספטום הפכה להיות אופנה שהיא כבר כזו ששייכת אל כל העם, ובייחוד מופיעה אצל הצעירים שאוהבים לבדל ולסמן את עצמם באקט ששונה מזה של אדם מבוגר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *