גסטריטיס הוא שם כולל למצב שבו שוררת דלקת ברירית של הקיבה.

הדלקת עשויה להיות אקוטית או כרונית, והיא עשויה להתבטא בדרגות שונות של חומרה. הסיבה הכי נפוצה לגסטריטיס בעולם המערבי, הינה חיידק בשם הליקובקטר פילורי. חיידק זה עשוי לגרום בין היתר גם לכיב קיבה ובמילים אחרות – אולקוס, וכן לדלקות במעי. החיידק הזה עשוי להימצא אצל רבים גם ברמה נמוכה, ובלי שהוא משגשג וגורם לאי אלו תסמינים, וככל שהגיל גבוה יותר – החיידק הופך להיות נפוץ יותר.

סיבות נוספות לדלקת בקיבה – גסטריטיס

בנוסף לחיידק ההליקובקטר פילורי, ייתכנו גורמים נוספים לדלקת בקיבה, ביניהן זיהום פטרייתי או פרזיטי, זיהום ויראלי, תזונה לקויה, ריפלוקס של מיצי מרה, צריכת אלכוהול גבוהה, עישון סיגריות, שימוש בתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות, סטרס גבוה ומתמשך, ומחלות אוטואימוניות.

מה הם התסמינים העיקריים לגסטריטיס?

אי נוחות או כאבים בבטן העליונה, תחושה שהאוכל נתקע בגרון, בחילות, הקאות וצרבות, שיהוקים, גיהוקים וגזים, איבוד תאבון, עייפות, חום והיפוכלורידריה, שהיא, במילים אחרות הפרשה מועטה של חומציות הקיבה.

כיצד מאבחנים גסטריטיס?

הדרך המדויקת ביותר לאבחנה של גסטריטיס הינה באמצעות גסטרוסקופיה. בבדיקת גסטרוסקופיה מחדירים לקיבה סיב אופטי, דרך הפה. הרופא שמבצע את הבדיקה יוכל להבחין האם ברירית של הקיבה קיימת דלקת, וכן האם קיים כיב ולאבחן את חומרת המצב.

כאשר מקיימים בדיקת גסטרוסקופיה, נוטלים גם דגימה מרירית הקיבה לצורך בדיקת ביופסיה, שהיא בדיקה של הדגימה תחת מיקרוסקופ, שנותנת אבחנה מדויקת עוד יותר.

לבדיקה של הימצאות הילקובקטר פילורי, מבצעים תבחין נשיפה או בדיקת צואה.

טיפול נטורופתי בגסטריטיס

טיפול נטורופתי בגסטריטיס נותן למטופל תכנית טיפולית משולבת, אשר מורכבת בהתאם לנסיבות שגרמו לדלקת, ובהתאם לאורחות חייו של המטופל. בטיפול הנטורופתי בגסטריטיס המטרה היא ריפוי ישיר של הדלקת בקיבה, לצד חיזוק מערכת העיכול שלו ומערכת החיסון, מה שימנע מהחיידק ומהדלקת לחזור בעתיד.

הטיפול הנטורופתי משלב 3 תחומים מרכזיים: תזונה משקמת לטיפול בדלקת השוררת בקיבה, מתן צמחי מרפא אשר מסייעים באיזון החומציות בקיבה, והפחתת סטרס במגוון טכניקות הרפיה ובצמחי מרפא.
לפרטים נוספים, בקרו באתר של לילך נהרי:
https://www.naturemed.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *