פקודת התעבורה היא למעשה אוסף של תקנות וחוקים אשר מורכב מתשע פרקים, כאשר כל פרק דן בנושא אחר. הפרק הראשון לדוגמא, הינו פרק המבוא אשר מגדיר את כל המושגים השונים אשר מרכיבים את התקנות והחוקים בנושא התעבורה. בפרק זה ניתן ללמוד כיצד מוגדר נהג צעיר, נהג חדש, אוטובוס, מונית, רכב ציבורי ועוד. כך שאם קיים מושג תעבורתי שאינכם בטוחים במשמעות שלו, הפרק הזה מיועד בדיוק עבור הצורך הזה. הפרק השני לעומת זאת, נקרא פרק רישום ורישוי. פרק זה עוסק ברישיון נהיגה על רכב פרטי, רישיון לנהיגה על מונית, רישיון להפעלת קו שירות ועוד. הפרק השלישי עוסק בפטורים השונים, כמו למשל פטור מאגרות שונות. פרק זה מתייחס לנהיגה ברכב צבאי, רכיבה על אופניים חשמליות ועוד.

פקודת התעבורה

פקודת התעבורה – פירוט והסברים

הפרק הרביעי הינו פרק חשוב ביותר, אשר דן בנושאים של שפיטה וסדרי דין. פרק זה עוסק בעבירות התנועה השונות, כיצד יש לתעד אותן ומה הן ההשלכות של כל עבירת תנועה לגבי הנהג שנהג ברכב. בפרק החמישי ניתן ללמוד לגבי נושאים של מעצר ועבירות קנס. פרק זה דן למעשה בחוקים השונים שבהם שוטר יכול לעכב כל אדם אשר נוהג ברכב ואינו מעוניין להזדהות או למסור את המסמכים הרלוונטיים. כמו כן, הפרק מספק תקנות שונות הנוגעות לעבירות תנועה שדינן קנס, לא כולל עבירות חניה. הפרק השישי מתעסק בתחומים של פסילת רישיון ואיסור שימוש ברכב. הפרק מתאר את כל המקרים שבהם הנהג יכול לקבל פסילת רישיון במקום, ולכן כדאי להתעדכן וללמוד את התקנות השונות האלו. בפרק השביעי מדובר על עבירות ועונשין. פרק זה מציג תקנות שונות אשר אי עמידה בהן גוררת עונשים שונים לפי הכתוב בחוק. הפרק דן בעבירות פגע וברח, נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול ועוד. לאחר מכן ניתן לקרוא על תקנות וחוקי עזר בפרק השמיני ולעיין בפרק התשיעי שדן ב'שונות'.

לסיכום, פקודת התעבורה הינה אוסף גדול של חוקים ותקנות אשר נועדו להסדיר את החקיקה בנושאים הקשורים לתעבורה ולעבירות תנועה. מומלץ לקרוא את המסמך, כדי לדעת את החוק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *