סובלימציה היא שיטת הדפסה על גבי חומרים שונים. בתהליך הסובלימציה מועברת גרפיקה  בצבעים מלאים הדפסה דיגיטלית לתוך מוצרים שמצופים בפולימר באיכות פוטו מדהימה ועמידה מאוד.

בתהליך מתבצעת העברה של גרפיקה בצבעים מלאים או תמונה לתוך מוצרים שמצופים בפולימר (ציפוי סובלימציה). תחילה מעצבים את הגרפיקה במחשב, יש לקחת בחשבון את גודל ההדפסה בהתאם למוצר עצמו. לאחר העיצוב הגרפי, מדפיסים את הגרפיקה במדפסת הסובלימציה שמכילה דיו סובלימציה מיוחד. ההדפסה מתבצעת על גבי דף סובלימציה המיועד למטרה זו.

מדפיסים את הגרפיקה ומצמידים את ההדפס אל פני המוצר, מניחים  את המוצר על משטח מכבש ההדפסה המיוחד, ומעליו את דף ההדפסה. לאחר סיום העבודה עם המכבס, יתקבל המוצר המודפס.

הגרפיקה בעצם מוטמעת על המוצר. ההדפס אינו מורגש במגע, אין שכבה נוספת של הדפסה. הדפסת הסובלימציה עמידה בפני שפשוף ובלאי. אפשר לבצע הדפסת סובלימציה על גבי חומרים שונים, כפי שיפורט בהמשך.

הדפסת סובלימציה על מגוון סוגים של חומרים

סובלימציה הוא תהליך הדפסה של תמונה או גרפיקה בצבעים על גבי מוצרים המצופים בפולימר המאפשר את ההעברה. בוחרים גרפיקה /תמונה/ כיתוב ואז מדפיסים על גבי נייר פוטו איכותי בדיו מיוחד לסובלימציה. תהליך הסובלימציה הוא בעצם הצמדה ייחודית  של ההדפס על מוצרים וחפצים שונים.

ניתן להדפיס על שלל פריטים מחומרים שונים כגון זכוכית, עץ, חרס וחומרים פלסטיים ייעודיים. לרוב מדובר בפריטים העשויים מחומרים העמידים בפני חום, קור ורטיבות. דוגמא טובה לכך היא הדפסת סובלימציה על גבי כוסות ותחתיות לכוסות. ניתן ליישם כמעט כל רעיון וליצור פריטים מעוצבים מהממים.printer-1516578__3401

כמו כן, ניתן לבצע הדפסת סובלימציה על גבי פריטים ממתכת. שימוש נפוץ בסובלימציה על מתכת מעבר ליצירת חפצי נוי, שילוט וכיו"ב הוא בעבור תגי שמות ותגי זיהוי מתכתיים. פעמים רבות מדובר במתכת מסוג אלומיניום מצופה בגוונים שונים בשילוב חריטה. ניתן להדפיס בצבע מלא כל שם, לוגו וכיתוב.

בסובלימציה על גבי עץ עושים שימוש בצבע מיוחד שמחממים לטמפרטורה גבוהה, בה הצבע עובר תהליך שינוי מנוזל לגז. הצבע מועבר אל החומר עליו נרצה ליצור את ההדפסה, במקרה הזה, עץ. את העץ מצפים בסוג של פולימר עליו ניתן להטמיע את הצבע.

מלבד הדפסת סובלימציה רגילה על עץ ישנה אפשרות להדפסה על לוחות עץ מיוחדים. סובלימציה זו נעשית באמצעות לייזר. תהליך הסובלימציה אינו פוגע בעץ עצמו וניתן לבצע עליו כל מיני הדפסות וליצור מוצרים נהדרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *