בשנת 2005 קיבלה ממשלת ישראל את אחת ההחלטות החשובות ביותר בתחום הבנייה בישראל.  מדובר על ההחלטה על תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה ובראשי תיבות שכולנו מכירים, תמ"א 38.

המהות של התוכנית היא חיזוק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה. החשש הגדול הוא, שמבנים אשר נבנו לפני 1980, לא יוכלו לעמוד במצב של רעידת אדמה בישראל ויקרסו. מאחר וישראל יושבת על השבר הסורי אפריקאי, הרי שיש הסבורים שרעידת אדמה קשה היא עניין של זמן, ולכן יש להיערך לכך.

מבנים שנבנו אחרי 1980, אכן נבנו באופן כזה שהם יכולים לעמוד מפני רעידות אדמה, לעומת זאת, מבנים שנבנו לפני כן, וכמובן מדובר על רוב המבנים בישראל, אינם כאלה ולכן יש צורך לחזק אותם על מנת שיוכלו לעמוד במקרה של רעידות אדמה.

קראו עוד בנושא באתר מגדילים https://magdilim.co.il

מאחר ומדובר על עלויות מאוד גבוהות ולא כל אחד מוכן להשקיע ולשלם על כך, המדינה יצרה בתוכנית המתאר מנופים שונים שנועדו לעודד אנשים לבצע את התוכנית. בין היתר, הדיירים זכאים להגדיל את הדירות שלהם, הקבלן מתחייב להקים מעלית, ניתן לבנות קומות נוספות למבנה, להגדיל את שטח החנייה וכן לבנות חדר מוגן בדירות (זאת במטרה שהדיירים יוכלו להיכנס אליו בעת מלחמה ולא לרדת למקלטים).

תמ"א 38

צריך לציין, שהמדינה גם יצרה מנופים לעודד קבלנים לבצע את התוכנית, בין היתר, אפשרות לבנות קומות נוספות או להגדיל את היצע הדירות במבנה, נועד לעזור לקבלנים, שכן הם יכולים למכור את הדירות ולהרוויח עליהן.

אף על פי שמדובר בתהליך לא פשוט, שכן הוא דורש הסכמה של דיירי הבניין וכן הוא לוקח זמן, הרי שתמ"א 38 היא תוכנית מאוד אטרקטיבית, הן במובן הזה שהיא מחזקת את המבנה הקיים, מגדילה אותו, וכן מעלה את ערך הדירות. אין ספק שהדיירים והקבלן נהנים, אך גם תושבי השכונה כולה, שכן הם זוכים בבניין מתחדש שנראה הרבה יותר טוב ומרשים מבניינים ישנים שבנויים בה.

חשוב לומר, הרשויות המקומיות מנסות לעודד כמה שיותר תושבים בשטחן להסכים לתוכניות כאלה ואנחנו יכולים לראות שינוי מרשים במפת המבנים בישראל בעקבות כך.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *