דיספנסר

מהם הסיכונים הכרוכים בהדברה ואיך להימנע מהם

חלק מחומרי ההדברה הכימית שנעשה בהם שימוש בהדברה ביתית, הם חומרים רעילים למזיקים, מכרסמים ומזיקים נוספים אך הם גם מזיקים לאדם.

הדברה ביולוגית מבוססת על שימוש בצמחים או בבעלי חיים נגד המזיקים השונים.

לכן, ההדברות המומלצות הן אלו שנחשבות הדברה בטוחה אם זו  ירוקה או אקולוגית, אין בהן רעלים או חומרים כימיים אלא רק חומרים אורגניים או לחילופין שיטות ללכידת בעלי החיים בלי לגרום להם נזק או מוות.

או לחילופין, הדברה אלקטרונית, שהיא הצבת מכשירים אלקטרוניים הפועלים בשיטות כמו תזוזות כמו ברעידות אדמה, קרינת אור או תדרי קול אשר מרחיקים את המזיקים מהמקום הספציפי כיוון שהם פוחדים שיקרה להם שם משהו רע.

הדברה בטוחה

הדברה כימית וסיכוניה

החומרים הכימיים מסוכנים הן במגע, בשאיפה ובמיוחד בבליעה. ילדים עד גיל 6 שאינם מודעים לכל הסכנות, עלולים לבלוע חלק מהחומרים הכימיים . ההשפעות לכך עלולות להתבטא בגירוי בעור, כאבי ראש וסחרחורות במקרים הקלים, בעיות בראיה, בדרכי הנשימה וגירוי עורי במקרים הבינוניים, כשל מערכות, חנק ומוות במקרים הקיצוניים. קיימים מקרים שתופעת ההרעלה מתגלה רק לאחר פרק זמן שבו נחשף הילד לרעל שהיה בסביבתו בכל יום.

אם בוצעה הדברה בריכוז נמוך של חומרים כימיים אין השפעה מידית על האדם ואין סימנים המעידים על כך אך בחלוף הזמן כשהחשיפה לחומרים נמשכת מתחילים להופיע תסמינים שונים המעידים על הרעלה כמו גירוי בעור, כאבי בטן, בחילות, סחרחורות, כאבי ראש ובעיות נשימה. כשמדובר במקרים קשים, ההשפעה היא הופעתן של בעיות כרוניות כמו בעיות פריון, בעיות הורמונליות, סרטן, מומים מולדים, הפרעות במערכת העצבים ואסתמה.

אם נראה לכם על פי התסמינים כי אדם או ילד הורעל, חשוב לפנות אותו באופן מידי לקבלת טיפול בבית חולים.

קיימת סכנה גם לבעלי החיים כיוון שחומרי ההדברה עלולים לגרום גם להם לתופעות הדומות לאלו של בני האדם ואף לחמורות יותר המובילות למוות.

התנהלות בנושא ההדברה

יש לבדוק עם המדביר שהוא מדביר מורשה ובעל רישיון ותעודת הסמכה כתוב בחוק. מעבר לכך יש לוודא עמו באילו חומרים הוא משתמש ולעדכן אותו אם יש בבית ילדים קטנים וחיות . ההעדפה היא לביצוע הדברה ללא חומרים כימיים אם ניתן.

בעת ביצוע ההדברה, אין להשאיר פריטי מזון על השיש, או בגדים על המיטה. הכול אמור להיות מאוחסן בתוך הארונות, בזמן ההדברה עצמה אסור לשהות בבית . לאחר כשעתיים יש לפתוח את החלונות ולאוורר היטב את הבית . על פי הוראות המדביר אפשר לשטוף את הרצפה ואת המשטחים לאחר פרק זמן מסוים.

הדברה באופן עצמאי

כל ריסוס נגד חרקים, או נמלים יש בו כמות מסוימת של חומר כימי. לכן בעת הריסוס יש לפעול על פי ההוראות הרשומות על גבי האריזה. את התרסיסים יש לאחסן במקום גבוה או מרוחק שאין גישה לילדים אליו. מכלים ריקים יש להשליך בשקית נפרדת לפח האשפה.

יש לשמור על כללי הבטיחות, לרסס כשהבית ריק מאנשים, ילדים ובעלי חיים. לוודא שכל החדרים ריקים ואין ציוד על הרצפה או על המשטחים, לשים לב לכוון יציאה חומר הריסוס שיהיה כלפי השטח ולא כלפי מבצע הריסוס . יש לרסס במרחק לכוון הנקודות הבעייתיות ולא למרחק קרוב מדי מהמרסס. יש להמתין שעתיים ורק לאחר מכן להיכנס הביתה, לאוורר ולנקות אותו .

בעקבות הריסוס של המדביר או העצמאי, יש להיות ערניים לכל מה שקורה עם בני המשפחה ובמיוחד לשים לב לילדים ולבעלי החיים שההשפעה עליהם עלולה להיות מהירה וקטלני. עם כל חשש עדיף לפנות באופן מידי לקבלת טיפול רפואי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *