אדריכלות נוף ועיצוב גינות

אדריכלות נוף ועיצוב גינות

אנחנו לוקחים כמובן מאליו את הסביבה שלנו משום שהורגלנו להסתכל בה מבלי לחשוב מי תכנן או עיצב אותה כך. ברוב המקרים, אם הסביבה והגינה במקום המגורים שלנו או במקום העבודה שלנו נראות סביר יחסית למיקום ולתנאי השטח, הגינה לא תגזול מאתנו יותר מדי מחשבה מלבד הנאה מצורתה. אנחנו נשים לב אליה אם היא יפה במיוחד, או אם יש בה משהו מטריד שאינו מסתדר במיוחד עם התפקיד שהיא אמורה למלא. זהו בדיוק חלקו של אדריכל הנוף או מעצב הגינה שאחראי לכך ששמנו לב לנוף מלכתחילה, כך מסבירים לנו מחברת גינות פור יו.

אדריכלות נוף ועיצוב גינות
מהי אדריכלות נוף?
אדריכלות נוף היא חלק מתחום האדריכלות והיא מטפלת בסביבה של המבנה, המרחב והחללים לצדו, עיצוב האלמנטים שצריכים להיות בהם לפי התפקיד של הבנה והצרכים של הדיירים. זה כולל את הרחוב, את הגינה הציבורית, את הגינה הפרטית, את הכיכרות והמדרכות, כל מה שהציבור משתמש בו מחוץ למבנים וזה נמצא שלם לצרכיו השונים. תחום זה חייב להיות מתואם עם אדריכלות המבנה כדי להבטיח שהנתונים של הסביבה נלקחו בחשבון והם מתאימים גם לתפקיד המבנה ולמטרה שלשמו הוקם. למשל, חצר לבית פרטי או בניין משותף, רחבה למבנה ציבורי או גן ציבורי וכן הלאה. אדריכל נוף חייב לעבוד גם בהתאם לתכנית הבינוי ומדיניות התכנון של הרשות המקומית שבו המבנה כדי לא ליצור אלמנט שנוגד את התכניות ומזיק לציבור. בדרך כלל אדריכל הנוף ינסה להשתלב דווקא בנוף המקומי משום שזהו אחד המדדים להצלחת התכנון, לא להיות נטע זר ולא להשפיע לרעה על מרקם ומראה הנוף. כלומר, יש יחס מאוד קרוב בין המרחב לגופים שנבנים בו כדי להביא להרמוניה ולניצול מיטבי של האפשרויות.

מהו תהליך העבודה של אדריכל נוף?

אדריכל נוף צריך לקחת בחשבון כמה וכמה נושאים לפני שהוא ניגש לעבודת תכנון הנוף והסביבה ליד המבנה. כל אחד מהשיקולים בבאים מדריך אותו כיצד לתכנן את המרחב שנדרש ממנו לתכנן מחוץ למבנה.

  • בדיקות מטרות המבנה – כל מבנה והמטרות שלו בהתאם לצורכי המשתמשים בו. דיירי מבנה פרטי יצטרכו חצר או גינה, לפי הדרישות שלהם, ובעלי מבנה ציבורי יזדקקו לרחבת כניסה ושירות, שבילים וגישה למבנה, גינה או חצר מעוצבת לפי צורכיהם והתחברות למרחב הציבורי כדי להקל על המשתמשים במבנה להגיע אליו.
  • בדיקת תכניות הבנייה ומידות השטח – תכניות הבנייה של המבנה ייתנו לו מושג על המתווה ועל המאפיינים שלו כדי לא לחרוג בעיצוב שלו מהקו העיצובי הרצוי. כמו כן, יקבל מושג על מטרות המבנה ממידותיו, כך שמידות המרחב שסביבו יבהירו לו את מרחב התמרון ותכנון הנוף שלו.
  • בדיקת תכניות הרשות המקומית ועבודה לפיהן – אין אדריכלות נוף ללא הבנת התכנון המקומי ותכניות הבנייה והנוף של הרשות המקומית. במקומות כפריים כמובן שלא תוכלו להציב אלמנטים שמתאימים לעיר הגדולה, ובעיר הגדולה עיצוב הגינה ותכנון הנוף יהיו אורבניים ברוחם וביישום שלהם. כל תכנון נוף יותאם למקום שבו הוא נטוע כדי להבטיח השתלבות בו.
  • התחשבות בשיקולים ירוקים וקהילתיים – היום אנחנו נהנים מתכנון מתחשב יותר בסביבה ובקהילה. תכנון נוף יכול להפתיע עם יצירת מקומות ציבוריים לתועלת הציבור כמו גינות ציבוריות ורחבות התכנסות ומשחק לילדים, או תכנון כזה שיאפשר לקהילה ליצור מקום תוסס וחברותי לאנשים. כל זה בסיוע אדריכלי הנוף שאינם בונים אלמנטים שמעכבים ומכשילים קהילות כאלה.
  • שיקולי שימור מול שיקולי פיתוח – זה יכול להיות מקום תעשייתי או מקום שמיועד לשימור אבל גם זקוק להתחדשות, כך שאדריכל נוף יצטרך לקחת שיקולים כאלה בחשבון בזמן תכנון הנוף והסביבה, מבלי לפגוע יותר מדי באחד מהם אם זה מה שחשוב למזמיני העבודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *