ישראלים רבים מכירים אזרחים זרים בעת טיולים ועבודה בחו"ל ובנסיבות נוספות. כאשר הם רוצים לחיות עם בין הזוג בישראל, עליהם להסדיר מעמדו מבחינה חוקית. נשאלת השאלה איך לבצע הסדרת מעמד לבן זוג זר? התשובה היא שהיא נעשית בתהליך מדורג עד לקבלת אזרחות ישראלית. קיימים מספר שלבים אותם צריך לעבור ואשר נעשים מול ועדות במשרד הפנים. כל הפרוצדורה נעשית עבור בן זוג אשר אינו זכאי לאזרחות ישראלית מתוקף חוק השבות. 

קריטריונים נבדקים

השלב הראשון מתחיל בקבלת אשרת מבקר מסוג ב/2 לכל העומד בקריטריונים המתאימים. אשרה זאת מוגבלת ל 90 יום וניתן להאריכה הלאה. במהלך התקופה הזאת או המוארכת ניתן להתחיל לבצע את ההליך לקבלת האזרחות. הבקשה נעשית מול וועדה במשרד הפנים הבודק כי אינה פיקטיבית. על המבקשים להוכיח כי הקשר ביניהם הוא רציני וכי כוונתם היא לבנות את מרכז חייהם הזוגיים בישראל. הם חייבים להצהיר כי אינם משקרים או מסתירים פרטים חיוניים מהוועדה. קריטריונים נוספים הינם הוכחות  שבן הזוג אינו מסכן את הציבור מבחינה בריאותית לציבור ואינו מהווה איום על ביטחון המדינה.

קבלת אזרחות מלאה

לאחר כחודשיים ימים הוא  יקבל אשרת עבודה מסוג ב/1 המאפשרת לו להיות מועסק בכל מקום ללא היתר העסקה מיוחד. תקופת האשרה משתנה בהתאם לתקופת המגורים וההכרות המשותפת שלהם ועוד. בשלב הבא ובהתאם להחלטה הקודמת של הועדה, יקבל בן הזוג אשרה מסוג א/5 ואז הוא הופך ליושב ארעי. משמעות הדבר היא אפשרות לקבל תעודת זהות ישראלית וזכויות סוציאליות שונות כולל כל ההטבות מביטוח לאומי, וכן, אפשרות ליהנות משירותי בריאות ממלכתיים. השלב האחרון הוא קבלת תושבות קבע ואזרחות ישראלית כמו בן הזוג הישראלי. ניתן להיעזר בעו"ד בעל מוניטין בתחום. למידע נוסף פנו לעורך דין משרד הפנים עמרי אזולאי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *