נושא בטיחות האש הינו מורכב מאד ומחייב הכרת התחום על גורמיו השונים. מומחים לנושא מכינים תכניות שנועדו לתת מענה לכל סיכוני האש על צדדיהם השונים. הם מתכננים, ממספקים ומתקינים מערכות התרעה מפני אש ומערכות אוטומאטיות וידניות לכיבוי. מעבר לכך, הם מספקים חומר כתוב בתחום ומעבירים הדרכות ממוקדות לעובדים, למנהלים ולגורמים נוספים הזקוקים להם.  הדרכת אש מעבירים באתרים עצמם אבל גם בהשתלמויות שנעשות במקומות אחרים שנבחרים לכך.

כל מי שמונה על ידי הנהלת האתר חייב לעבור הדרכה מתאימה. ההדרכה כוללת נושאים כלליים וספציפיים הנוגעים בבעיית האש ונזקיה. המשתלמים מקבלים מושגי יסוד בבטיחות תאונות עבודה, מחלות מקצוע וכדומה. בנוסף, ילמדו להכיר את מהות האש, הגורמים לבעירה ושלושת שיטות הכיבוי. ילמדו להכיר את סוגי הדלקות ולהבין איך האש מתנהגת. הם ילמדו איך להתמודד עם האש, איך להתנהל במקרי חירום אלו, איך להשתמש באמצעי כיבוי ובאמצעי מגן שונים, על דרכים לפינוי אנשים ועוד. 

ההדרכה מתמקדת, בין היתר, במניעה על ידי הקניית ידע על אמצעי התרעה וכיבוי אוטומטיים וידניים, בהכרת נושאי בטיחות בחשמל ומניעות שריפות חשמל ועוד. מנהלי מבני ציבור, אתרי עבודה ומפעלים, מרכזי קניות, מוסדות תרבות ואתרים אחרים בהם יש ציבור אנשים גדול בו זמנית חייבים לטפל בנושא בטיחות אש על בסיס קבוע. במקרים רבים, התקנת מערכות התרעה ומיגון מפני אש הכרחית לקבלת רישיון עסק מהרשות המקומית. רישיון העסק מושג רק לאחר שנציבות כיבוי אש והצלה וידאה שהכול מותקן על פי התקנים הנדרשים.

לסיכוני אש קיימים היבטים שונים מעבר לאלו של נזקי גוף ורכוש. לשריפות יש השפעה על מבנים ועסקים שכנים, פרמיות ביטוח נקבעות, בין היתר, על ידי קיום מערך הגנה מפני אש, ובמקרים רבים, חברות ביטוח לא תבטחנה עסקים בעלי סיכון גבוה שאינם מוגנים היטב. קיום מערכות הגנה מקנה ביטחון לעובדים ולהנהלה גם יחד. נכון הוא שיש צורך לקיים הדרכת אש מעת לעת כדי לרענן נהלים ולחדד ידע. אבל רבים מהמעסיקים עושים זאת מתוך צורך אמיתי שמגיע ממקום של דאגה לעובדים, למבנה עצמו ולציבור המבקרים בו. קל למנוע נזקי אש. קשה מאוד לתקנם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *