פיתוח מוצרים הינו תחום אשר הולך ומתפתח ללא הרף וכיום אנחנו כבר יכולים לראות מדפסות תלת ממד הניתנות לרכישה באינטרנט, מאפשרות לכל אחד ואחת מאתנו לייצור מוצרים כאוות נפשנו, בלי לצאת מהבית. יחד עם זאת, ברמה היותר מקצועית, פיתוח מוצרים הוא תהליך ממושך המצריך את מעורבותם של אנשי מקצוע רבים.

מוצר מתקדם, המבוסס על תכנית מקצועית ומפורטת, שעומד מאחוריו רעיון יעיל ובעל תרומה לעולם, הוא מוצר בעל פוטנציאל כלכלי עצום. לא רק זאת, אלא שביכולתו לסייע לאנושות ולהביא לפיתוחים רבים אחרים, נוספים על הפיתוח הראשוני. ואף על פי כן, ואולי אפילו דווקא בשל כך, פיתוח מוצר הוא אינו תהליך פשוט.
מתי ואיך מפתחים מוצר?

שלב הפיתוח עצמו הוא שלב די מתקדם בחייו של המוצר, שלב המגיע לאחר מחקרים רבים ובחינת היעילות של המוצר, השגת התקציב הרלוונטי ליישום הפיתוח של המוצר, בחינת מידת הצורך של המוצר בשוק הרלוונטי וכן מחקר של אופן היעילות שלו, מידת הישימות שלו, עלויות הייצור מול הרווח האופציונלי ועוד. 

תחילה, יש לוודא כי המוצר אכן מתוכנן היטב על ידי אנשי המקצוע המתאימים והמקצועיים מספיק אשר יכולים להבטיח מוצר בטיחותי. על הרעיון לעבור סדרה ארוכה של בדיקות הכוללות את סוג החומר המתאים לייצור המוצר, בדיקת עמידותו במבחנים שונים כמו גמישות, קשיות, קשיחות, בטיחות ועוד – וכן יכולתו לבצע את המטלה
שלשמה יוצר, מבלי לפגוע במטרות אחרות בדרך, להתקלקל בקלות או להביא להוצאות מרובות.

תהליך פיתוח מוצרים כולל מספר שלבים חשובים כאשר כל שלב בתהליך מצריך את האישורים הרלוונטיים. לאחר שהרעיון עבר את כל האישורים המתאימים, ניתן להעביר אותו לשלב של הפיתוח תוך החלטה על עקרונות ייצור עיקריים, תיאום ציפיות ובחינת התוצאה הרצויה – והפער בין הרעיון לביצוע. סביר להניח שמדובר יהיה בתהליך ממושך, שכן רעיונות תמיד אידאליים יותר מהביצוע שלהם.

יחד עם זאת, אין לוותר על המטרה הסופית אלא לדעת שדווקא שינויים הנערכים בתהליך הם חיוניים לצורך הגעה לבשלות בייצור המוצר, לאחר שקילת השינויים הרלוונטיים והתאמת המוצר לשיקולי מציאות וכורח שונים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *