הכפשה

הכפשה

הרשתות החברתיות הפכו להיות חלק מחיינו, כמעט כל אחד מאתנו נכנס לבקר לפחות פעם אחת במהלך היום ברשת החברתית אליה הוא מחובר, כדי לצפות בעדכונים ונושאים חדשים שחברים מפרסמים, וגם בכל מה שחם וטרנדי ברשת ויוצר עניין.

מכיוון שלכל אחד יש רשת חברתית באמצעותה הוא יכול לעלות ולפרסם דברים, כך אנשים יכולים להשתמש בפלטפורמה הזו כדי להעלות מידע ופרסומים שליליים ומכפישים העלולים לפגוע בכבודו ושמו של אדם אחר. נוסף על כך כי מדובר על פרסומים שליליים כמו לשון הרע בפייסבוק, אלו יכולים להיות גם דברים חסרי בסיס ושקריים לחלוטין.

מה ניתן לעשות במקרה של הכפשה

במידה ואדם או אפילו גוף עסקי נתקל בפרסום מכפיש עליו המופיע ברשת חברתית, או בכל מקום אחר שהוא חשוף לציבור הרחב, ניתן להגיש בגין אמירות אלו תביעה משפטית המחייבת את האדם המכפיש לשלם פיצוי כספי מסוים.

במדינת ישראל קיים חוק איסור לשון הרע, האוסר על פרסום והפצה של אמירות מכפישות על אנשים אחרים במישור הפרטי והעסקי כאחד. חוק זה נועד להגן על זכויות היסוד הבסיסיות של כל אדם, שהן שמירה על כבודו וחירותו מכיוון שהפצה של אמירות ופרסומים שליליים ומכפישים עלולים לפגוע במוניטין שלו ובשמו הטוב.

תביעת לשון הרע או הוצאת דיבה?

חוק איסור לשון הרע עוסק בשני מישורים, לשון הרע והוצאת דיבה. ניתן לומר כי שני נושאים אלו חופפים אחד לשני, כאשר הבסיס של שניהם הינו איסור הפצת אמירות פוגעניות כלפי אדם אחר. ההבדל בין אלו הוא שלשון הרע עוסק בהפצת מידע מכפיש שיכול להיות מבוסס ואמיתי, ואילו הוצאת דיבה נוגעת לנושא של הפצת אמירות מכפישות שכלל אינן נכונות.

התייעצו עם עורך דין מומחה

כל אדם רוצה לשמור על שמו הטוב וכבודו. על ידי אמירת דברים שליליים והשמצות על אדם אחר, ניתן בקלות לפגוע בכבודו וכך להגיע למצב של תביעה אזרחית או אפילו פלילית. מכיוון שמצד אחד קיים עניין "חופש הביטוי" אך מנגד קיים איסור לשון הרע והזכות לכבודו של אדם אחר, מומלץ להיוועץ עם עו"ד שלומי וינברג המומחה בתחום לשון הרע לצורך ייצוג ראוי ומקצועי בנושא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *