ביטול פסילה מנהלתית

ביטול פסילות מנהליות

המשמעות של פסילה מנהלית היא פסילת האפשרות של אדם לנהוג לתקופה מוגדרת. פסילה מנהלית נעשית טרם הליך משפטי ותמיד על ידי קצין משטרה. מטרתה העיקרית של פסילה מנהלית היא להרחיק את הנהג הנחשב כמסוכן מהכביש.

 

פסילה מנהלית

קצין משטרה רשאי לפסול לתקופה קצובה את רישיונו של נהג באם זה ביצע עבירת תעבורה, כמו למשל עבירת מהירות, עקיפה מסוכנת, נהיגה בשכרות ועבירות נוספות הרשומות בפקודת התעבורה. חשוב לדעת שרק קצין בדרגת פקח ומעלה יכול להורות על פסילה מנהלית. באם נהג נתפס על ידי שוטר שאינו בדרגת פקח (ומעלה), השוטר יכול לקחת את רישיונו של הנהג ובמקומו לספק לו אישור תנועה מוגבל בזמן עד השימוע בפני קצין המשטרה. באם הנהג, אינו מתייצב בתחנת המשטרה לשימוע בפני הקצין, אותו קצין יכול לפסול באופן אוטומטי את רישיון הנהיגה שלו.

ביטול פסילה מנהלתית

משך זמן הפסילה

פסילה מנהלית יכולה להיות לתקופה של 30, 60 או 90 יום. באם מדובר על עבירת תעבורה קלה בה לא נגרם כל נזק, אם לגוף ואם לרכוש, הנטייה היא לפסול מנהלתית את רישיון הנהיגה לתקופה של שלושים יום. באם נהג היה מעורב בתאונת דרכים בה נגרמו נזקי רכוש, נהוג לפסול את הרישיון לשישים יום ובאם מדובר על נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים שהובילה לאבידות בגוף, הפסילה המנהלית תהיה לתקופה של תשעים יום. באם יש סיבות המצדיקות זאת (בפסילה של שלושים עד שישים יום), קצין המשטרה יכול להחליט לפסול את הרישיון לתקופה קצרה יותר.

 

ביטול פסילות מנהליות

בית המשפט רשאי לבטל את הפסילה המנהלית (וזאת על פי פקודת התעבורה). החלטת בית המשפט באם לבטל את אותה פסילה מנהלית תתבסס על שתי שאלות. הראשונה היא האם ביטול שלהפסילה יכול לפגוע בביטחון הציבור והשנייה היא האם לקצין המשטרה הייתה סיבה מוצדקת לחשוב שנגד אותו נהג יוגש כתב אישום ולכן הוא החליט על פסילה מנהלית.

נכון להיום לכל נהג במדינת ישראל יש את הזכות לבקש ביטול של הפסילה המנהלית וזאת על ידי הגשת בקשת ביטול פסילה מנהלית לבית המשפט לתעבורה, פרוצדורה אותה רוב הנהגים עושים באמצעות עו"ד המומחה בדיני תעבורה. צוות בית המשפט לתעבורה נוהג לקבוע את מועד הדיון מספר ימים לאחר קבלת הבקשה ובדיון עצמו השופט יקבל החלטה האם לבטל את הפסילה המנהלית או לקצר את תקופת הפסילה.

 

התייעצות עם עורך דין שמומחה בתחום דיני התעבורה ובעל ניסיון בייצוג תיקים שעוסקים בפסילות מנהליות תעזור לנהג להקל על עונשו ואף לשכנע את בית המשפט בפסילת הפסילה המנהלית. בנוסף, עורך הדין יסביר לנהג שעוד טרם נכנסה לתוקף הפסילה המנהלית, הנהג מוזמן לשימוע אצל הקצין ויש לו את הזכות להסביר לקצין מהן הנסיבות המיוחדות שהובילו אותו לביצוע אותה עבירת תעבורה. בנוסף, מבחינת החוק, קצין המשטרה יכול לבטל את ההחלטה ולהשיב לנהג את רישיונו.

 

לסיכום, אם גם אתם זומנתם לשימוע טרם פסילה או הוטלה עליכם פסילה מנהלית, זה הזמן לשכור את שירותיו של עורך דין מומחה בדיני התעבורה שיחלץ אתכם מהסבך על ידי ביטול פסילות עד תום ההליכים, ביטול איסורי שימוש ברכב ועוד. בהצלחה!

לקריאה נוספת לגבי פסילות מנהליות, לחץ כאן…

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *