'אורטופטיקה' היא מילה ביוונית שמשמעותה 'ראייה ישרה'. בדיקת עיניים זו תבוצע על מנת לבדוק את הקשר בין שתי העיניים ואת הראיה הדו-עינית במטרה לאבחן מצבים כגון פזילה, עין עצלה, בעיות מיקוד ראייה, בעיות בחדות הראייה ואת הצורך במשקפיים. בדיקה זאת מתבצעת על ידי מומחה לטיפול בעייני ילדים, רופא עיניים או על ידי אורטופטיסט מוסמך.

כיצד מוגדר תחום האורטופיה ברפואת העיניים?

אורטופיה הוא תחום המוגדר כנושא העוסק באבחון וטיפול בהפרעות בתנועת העיניים ובעיקר בתיאום הין שתי העיניים. חשוב לדעת כי לכל עין ישנו גלגל עיניים בו שרירים האחראיים על הזזת העין לכיוונים שונים. ולכן תיאור התנועה של שתי העיניים הכרחי כאשר האחראיים עליהן הם מערכת העצבים והמוח. ולכן, אם ישנה אי התאמה בין תיאום כלכלי של העיניים כנראה שישנה בעיה בשרירי העיניים, כאשר כלל התנועה המתקשרת מצירוף התמונות בעיינם שכל עין רואה – יכולה להיות פגומה, מה שעלול להוביל לפזילה, תנועות לא רצוניות של העיניים, הפרעות בראיה, הפרעות במיקוד בראייה, עין עצלה וראייה כפולה.

אז מתי נזדקק לבדיקה אורטופית?

כפי שהזכרנו, כאשר ישנם מצבים בהם ישנה הפרעה במיקוד העיניים, ואנו סובלים מאחד המצבים כגון: פזילה, תנועות לא רצוניות של העיניים, הפרעות בראייה הדו עיני, עין עצלה, הפרעות מיקוד או ראייה כפולה- חשוב מאד ללכת לבדיקה מסוג זה. בנוסף ישנם סימפטומים שונים שעלולים להופיע עם התופעות כגון: כאבי ראש, כאבי עיניים, דמעות, טשטוש ראיה, קשיים בקריאה וכדומה.doctor-1149149_1920

אז כיצד מטפלים בתופעה?

כדי להקל על התופעות ישנם מספר טיפולים מומלצים כגון: התאמת משקפיים, תרגול תרגילי עיניים, טיפול תרופתי ובמקרים מסוימים אף ניתוח, כאב ראש, כאשר כל מקרה מטופל לגופו על ידי מומחה העיניים.

טיפול מוקדם ככל שניתן

כדאי לדעת כי בעיות מסוג זה תוקפות לעיתים ילדים קטנים ונוער שסובל בהעדר מיקוד ראיה, והן לא מסתדרות מאליהן, ולכן חשוב לטפל בהן כמה שיותר מוקדם על מנת שלא יחמירו, וככל שתטפלו בבעיה מהר יותר מול מומחה העיניים כך הבעיה לא תחמיר אלא תסתדר מהר יותר.

ולכן חשוב לגשת במקרים כאלה מיד אל רופא עיניים, אורטפטיבסט מומחה, ואופטומטריסט לקבלת טיפול מתאים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *