משטח נגישות

משטח נגישות

בשנים האחרונות, אנחנו יכולים לראות יותר ויותר מבנים אשר יש בהם משטחי נגישות בחלקים מסוימים. זה נכון הן לגבי מבנים ציבוריים והן לגבי מבנים מסחריים ועסקיים, זה נכון לגבי מבני חינוך, בריאות ואחרים.

הסיבה שאנחנו יכולים לראות יותר ויותר מבנים עם משטחי נגישות היא, שכיום החוק מחייב זאת מצד אחד, חוק הנגישות, ומצד שני, ישנה הבנה שאלמלא משטחים אלו, יהיה מאוד קשה לאנשים אשר מוגבלים בתנועות שלהם מסיבה כזו או אחרת, להתנייד באופן חופשי וללא סכנה.

משטח נגישות הוא משטח אשר בנוי מבולטים אשר מונעים כל אפשרות להחליק, ולמעשה יוצרים כמין התנגדות שמעכבת תנועה מהירה. בצורה כזו, בין אם הולכים ובין אם מתניידים עם גלגלים על גבי המשטח, הרי שהתנועה היא מאוד איטית ובטוחה.

נהוג להתקין משטחי נגישות באזורים מסוימים במבנה, הן בחלקו הפנימי והן בחלקו החיצוני, נהוג להתקין אותם בחלקים נרחבים, לעיתים במקום הרצפה הרגילה ולעיתים לצד משטח רגיל. כך כל אחד יכול לבחור היכן ללכת. יש לציין, נהוג להתקין משטח נגישות באזורים שמועדים לסכנה, למשל, ליד חדרי מדרגות, בכניסה וביציאה ממבנים, במעליות, במבני הובלה, ועוד.

משטח נגישות

אנחנו נראה לא פעם ברחובות, על גבי המדרכות, משטחי נגישות אלה מיועדים עבור אנשים שמתניידים בכיסא גלגלים. המשטחים הם פחות חלקים והרבה יותר נוחים לשימוש, בימים רגילים וכן בימים גשומים. במקום להתנייד על גבי מדרכה רטובה דבר שיכול להיות מסוכן, מוטב להתנייד על גבי משטח נגישות, זה הרבה יותר קל ופשוט.

התקנת משטחי נגישות מתבצעת כמובן על ידי אנשי מקצוע שמכירים את הנושא, בהתאם לסוג הקרקע עליה מבקשים להתקין את משטח הנגישות. על מנת לבצע את ההתקנה בצורה נכונה, יש לבחון את המרחקים, וכמובן את הצרכים הנדרשים לשם שימוש במשטחים אלו.

חשוב לומר, התקנת משטחי נגישות יכולה להתבצע בשלבים מאוחרים יותר של הבנייה, אך על מנת להימנע מסיכונים מיותרים וכן להימנע מעבודה מיותרת בהמשך הדרך, רצוי מאוד לבצע את ההתקנה כבר בשלב הראשון של הבנייה, ולא להמתין עם זה הרבה זמן.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *