נוטריון

נוטריון – כל מה שחשוב לדעת

נוטריון

מהו נוטריון ומה מצופה ממנו?

נוטריון הוא עורך דין בעל ניסיון של עשר שנים לפחות, אשר קיבל הסמכה לשמש כנוטריון. משמע שלא כל עורך דין יכול להיות נוטריון. קיימת ועדה המונה נוטריונים, והמינוי מתבצע לאחר הסכמת הוועדה. הכי חשוב שנוטריון ישמור על סודיות הלקוחות שלו, על לויאליות מוחלטת ועל הפרטיות של כל לקוח ולקוח. אסור לנוטריון לעודד, לפרסם או לשחד מישהו על מנת שישתמשו בשירותיו. כמו כן, לנוטריון אסור לעסוק בשותפות עם מי שלא משמש נוטריון בעצמו וכאשר נדרשת פעולת נוטריון הוא חייב להשתמש בשמו בלבד.     

מהו תפקידו של נוטריון?

נוטריון בתפקידו מאמת חתימה המוטבעת במסמך, מאשר שמי שחתום על המסמך מוסמך לכך, מאשר נכונות של העתק מסמך, מאשר נכונות של תרגום מסמך, מקבל תצהירים ומאשר תצהירים, מאשר שאדם מסוים חי, מאשר הסכם ממון, צוואה ועוד. חשוב לציין כי נוטריון לא יכול להעניק שירות לקרוביו, לא לבני זוג, לא להורים, לא לאחים, לא לבני הזוג של בני המשפחה וכדומה, אלא לאנשים זרים בלבד.

תנאים חשובים להצגה

כדי שנוטריון יאמת חתימה של אדם, החותם מוכרח להציג את עצמו בפניו. כדי לאשר העתק נכון של המקור, חייב להציג בפני הנוטריון את המקור, כך משווה הנוטריון בין המסמכים. כדי שנוטריון יאשר ייפוי כוח לחתימה, יש צורך להוכיח באמצעות מסמכים את הנכונות לייפוי כוח זה. כדי לאשר נכונות תרגום של מסמך, צריך הנוטריון לשלוט הן בשפת התרגום הן בשפת המקור. רק  נוטריון  בכבודו ובעצמו רשאי לאשר את נכונות התרגום.

חתימה, עבירה על החוק והתחזות לנוטריון – דברים שחשוב לדעת

חתימה של נוטריון צריכה להיות מאומתת בידי רשם בית המשפט או בידי עובד מדינה שהוסמך לכך על ידיו של שר המשפטים. חשוב אף לציין כי נוטריון לעולם לא ישתמש בכוחו כדי לאשר מסמכים שיש בהם עבירה על החוק כמו עבירה פלילית, לכן אין טעם להציג בפני נוטריון מסמכים לא חוקיים. כמובן, אסור לעורך דין להתחזות לנוטריון, בכך הוא מסכן את רישיונו כעורך דין ועלול להיאסר לשלוש שנים, לכן בפנייה לנוטריון חשוב לוודא כי אכן הוא מוסמך לתפקיד הנוטריון. אם אדם זקוק לנוטריון, אך אין בנמצא משרד נוטריון, שר המשפטים יכול למנות עובד מדינה שישתמש בסמכויות שיש לנוטריון.

מתי אתם זקוקים לייפוי כוח מול הנוטריון?

כאשר אתם נדרשים לטפל במסמכים של הורים מבוגרים אתם חייבים ייפוי כוח כללי. עם ייפוי כוח זה אפשר לטפל במסמכים המיועדים לארגונים שונים ולמוסדות המדינה. כאשר אתם נדרשים לעסקת מקרקעין הכוללת השכרה או מכירה של דירה אתם זקוקים לייפוי כוח אם בעל הנכס אינו נמצא בארץ ומבקש מכם לטפל בשמו במסמכים הדורשים פעילות של נוטריון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *