רישוי עסקים הוא תהליך מורכב, שמחייב ניסיון רב ובקיאות מקצועית. רק ביצוע מדויק ומוקפד של התהליך על כל שלביו השונים מאפשר לבעל עסק חדש, או לבעלי עסק קיים שנדרש לחדש את הרישיון, לפעול כחוק, וגם לקבל את הרישיון המיוחל בפרק הזמן הקצר ביותר האפשרי.

שלב ראשון – מידע מקדמי

על-מנת שתהליך רישוי העסק יתנהל באופן היעיל ביותר האפשרי, מומלץ לפנות מראש בבקשה לקבל מידע מקדמי. 

לכל עסק ישנם גורמי רישוי שונים, כשבין האפשרויות הרווחות ניתן לציין את משרד הבריאות, משרד הכלכלה, המשרד להגנת הסביבה ומשטרת ישראל. כל אחד מהגורמים הנ"ל בוחן מרכיבים אחרים בתוכניות העסק, ועל מנת שהתכנון יעמוד בכל התקנות ובכל הכללים של כל גורמי הרישוי, כדאי לפנות אליהם ולקבל מראש את רשימת הדרישות בהתאם למאפיינים הספציפיים של כל עסק.

הגשת הבקשה

בקשה לקבלת רישיון עסק מוגשת לרשות המקומית שבשטחה פועל או אמור לפעול העסק. את הבקשה, כולל כל המסמכים הנלווים, מעבירים אנשי אגף הרישוי ברשות המקומית לכל הגורמים הרלוונטיים ובנוסף בוחנים בעצמם את העסק. בפרט נבדקת ההתאמה של המקום שבו אמור לפעול העסק לתוכנית בניין עיר עדכנית. חריגות בנייה עלולות למנוע קבלת רישיון עסק, וחשוב לוודא זאת לפני ששוכרים מקום.

בכל מקרה, לפי חוק רישוי עסקים המסמכים הנלווים הם תוכנית סביבה, תוכנית מגרש, ותוכניות מפורטות של העסק עצמו, לפי הכללים המפורטים בחוק ובקנה המידה המתאים.

ביקורת במקום העסק

בחלק גדול מהמקרים במסגרת בדיקת הבקשה לקבלת רישיון העסק יגיעו מפקחים מטעם גורמי הרישוי למקום העסק כדי לוודא שהוא אכן עומד בכל הדרישות. במצבים מסוימים ניתן להסתפק בתצהיר ובפרט כך הדבר מבחינת הרשות הארצית לכבאות והצלה כשמדובר על עסק שמוגדר כמי שנמצא בקבוצת סיכון נמוך.

רישוי עסקים זמני

עוד אופציה שמאפשרת חוק רישוי עסקים היא מתן היתר זמני עד להשלמת הבדיקות, כך שמצד אחד העסק יוכל להתחיל לפעול ללא עיכובים מיותרים ומצד שני בסופו של דבר יבוצעו כל הבדיקות הקפדניות הדרושות. רישיון עסק קבוע ניתן לפרק זמן של שנה עד 15 שנים, בהתאם לסוג העסק.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *