חידושים בעולם הרפואה הולכים ומתפתחים בכל פעם, וכיום ניתן לראות גם פיתוחים וחידושים בתחום רפואת השיניים. כאשר שן אחת או יותר נפגעת מסיבה כזו או אחרת, המטופל ניגש למרפאת שיניים כדי שהרופא ינסה לתקן זאת באמצעות השלמת השן החסרה באמצעות כתרים לשיניים העשוי חרסינה או פורצלן.
כיום בזכות החידושים בתחום רפואת השיניים, רופאים רבים בוחרים להשתמש בכתרים לשיניים העשויים זירקוניה שהינם עשויים מחומר חזק יותר.

מדוע צריך כתרים לשיניים

תפקידו של הכתר בשן הוא להחליף את השן הפגועה. השיניים משמשות אותנו לפעולות יומיומיות שגרתיות כמו אכילה ודיבור, שן פגומה או חסרה עלולה לפגוע ביכולות אלו נוסף על פגיעה במראה האסתטי של כל הפנים.
בעזרת החלפה של השן הפגומה או החסרה בכתר מלאכותי, השן מקבלת מעטפת חדשה ממש כאילו מדובר בשן רגילה. במקרים של שן חסרה בגלל פציעה כתוצאה מנפילה ומכה בחניכיים, או שן שנרקבה ונשרה – יש צורך להשלים אותה באמצעות כתר מלאכותי לשן המולבש על מבנה מיוחד שרופא השיניים מתקין, כדי שלכתר תהיה אחיזה מספיק טובה בחניכיים כדי שיישאר במקומו.
לעומת זאת, אם מדובר על שן שנפגעה באופן חלקי כך שהבסיס שלה עדיין קיים בפה (במקרים של שן שעברה טיפול שורש לדוגמה), אין צורך להסיר את כל השן כדי להלביש כתר אלא פשוט להתאים כתר ייעודי למבנה השן הקיים.
בכל מקרה תפקיד הכתר הוא להחליף את השן שנפגעה, כך שאותן פעולות יומיומיות של דיבור ואכילה לא ייפגעו. נוסף על כך, הודות לכתר המראה החיצוני של פני המטופל לא נפגע בגלל שן חסרה או שאינה אסתטית. הכתר מעניק למראה השיניים מראה אחיד ויפה, וכלל לא נראה כי ישנה שן פגומה.

כתרי זירקוניה – עמידים ואסתטיים

כפי שהוזכר בהתחלה, הכתרים בשיניים עשויים לרוב מחומר הפורצלן או חרסינה. כיום השימוש הנפוץ ביותר הוא בכתרי זירקוניה העשויים זירקוניום שהוא חומר זהה יותר לצבע השן הטבעית, ובנוסף גם בעל עמידות גבוהה יותר כך שהכתר בפה יכול להחזיק שנים רבות. זוהי הדרך הטובה ביותר להשיג חיוך יפה, בריא וטבעי.
כיום, מרפאת השיניים מציעות מגוון פתרונות עבור כתרים לשיניים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *