כל הורה שיש לו ילד אשר מתמודד עם אוטיזם יודע, שהטיפול בו הוא ארוך, מורכב, ויש שיטענו שהוא לא נגמר אף פעם. גם אם מדובר בילד שמתמודד על אוטיזם קל, וגם אם הוא חוצה את גיל 18, ועל פניו יכול להיות עצמאי, עדיין בגלל מצבו ובגלל הרגישות הרבה בה הוא נמצא, אזי שהטיפול הוא הרבה יותר מורכב מאשר במצבים רגילים.

טיפול באוטיזם אצל טלי אנגור מתנהל בכמה מישורים. לפני שאנחנו נסביר מה הם ומה חשוב לדעת עליהם, צריך לומר, בשביל לטפל נכון באוטיזם, חשוב מאוד לאבחן נכון את המצב ובגיל מוקדם. ככל ששמים לב בגיל צעיר יותר לאוטיזם וככל שמבינים שצריך לטפל בכך בהקדם, אז גדלים הסיכויים לשפר את המצב. צריך לומר, צריך להיות מאוד סבלניים עם כל פרט בתהליך ועם התהליך כולו, צריך לקחת בחשבון שזה עולה לא מעט כסף, דורש לא מעט עבודה עם אנשי מקצוע, ומן הסתם גם לא מעט בירוקרטיה.

כאמור, טיפול באוטיזם פועל בכמה מישורים. למעשה צריך ללמד את הילד כל דבר ודבר באופן ספציפי. בין אם זה תקשורת, בין אם זה כיצד לבצע פעולות מסוימות, איך להתנהל בחברה, איך להתמודד עם פחדים וחרדות, ריפוי בעיסוק, כאמור, כל דבר קטן דורש טיפול. אי אפשר להשלים את כל הטיפול מבלי לעבור על כל אחד מהשלבים הנ"ל.

מה שחשוב מאוד לדעת זה, שמדובר בתהליך שמתבצע בשלבים, הוא צריך להתבצע מאוד בסבלנות, צריך להיות קשובים לילד ולעיתים זה לא פשוט מאחר והילד לא ידע לבטא את עצמו כפי שאנחנו רואים אצל ילדים אחרים. נדרשת רגישות רבה ובתור הורים צריך לדעת גם איך לגונן על הילד מפני הסביבה, מפני ילדים או גורמים אחרים.

עוד נקודה שצריך לקחת בחשבון היא, אם אנחנו מטפלים בילד בהיבט מסוים, עלינו להבין שייתכן מאוד שהוא יחזור אחורה, תהיה נסיגה, עלינו להיערך לכך, מצד שני, אם הוא הצליח להגיע אל נקודה מסוימת, הרי שאנחנו יכולים להיות בטוחים שזה אפשרי שהוא יחזור אל אותה נקודה.

המאמר באדיבות טלי אנגור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *