אילו סוגי חרדות קיימות אצל ילדים?

חרדות הן תופעות מקובלות וטבעיות בעולם הילד ונובעות מעצם הימצאותו בתקופה הזאת של חייו  שבה הוא מתפתח ולומד להכיר את העולם המורכב שסביבו. הילד חרד מחושך, ממוות, מגנבים ומפלצות ועוד. פחדים אחרים קשורים להוריו ולדמויות המטפלות בו מחשש לכך שימותו או שייפגעו בצורה כזאת או אחרת. לרוב, תופעות אלו נעלמות, במיוחד, כאשר ההורים משרים עליו את הביטחון הנדרש. במקרים אלו הוא יצליח להתמודד עימן היטב  ויתגבר עליהן בכוחות עצמו. עם זאת, כאשר הן מתגברות עלולות לצוץ אצלו תופעות מטרידות שונות.

 

תופעות חריגות

תופעות חריגות למצב נפשי רגיש זה הן קושי להתרכז במשחק  עם חברים, הימנעות מהכרות לאנשים חדשים, ועוד. החשש הוא שהסביבה תתקשה להגיב נכון אליו והדבר אך יעצים את הבעיה ויצור ניתוק חברתי עם הסובבים אותו בבית הספר ובפעילויות אחרות. סימן נוסף הוא בקושי של ההורים עצמם להגיע אל הילד ולתקשר איתו חיובית על מנת להרגיעו ולאפשר לו לחזור לתפקוד השגרתי שאפיין אותו בעבר. בעת הזאת כדאי להתייעץ עם פסיכולוגים המתמחים בעולם הילד הנ"ל.

 

ייעוץ וטיפול

הטיפול הראשוני הוא ייעוץ להורים על הדרכים שיש להתנהל מול הילד שיש לו חרדה. הרעיון הוא, שהם אלו אשר צריכים לדבר עימו ולהרגיעו על מנת שהקשרים ביניהם יהיו מיטביים, מכבדים ומשמעותיים. הם יקבלו כלים מתאימים לכך ויישמו אותם ככל יכולתם. במידה והשיטה הנ"ל איננה עובדת יוזמנו הילד והוריו למפגשים אישיים נפרדים. כאשר המטרה היא הרגעת החרדה בשני הצדדים, וכן, יצירת תהליך ויסות רגשותיו ועולמו הנפשי של הילד ועוד.  מדובר על סדרת פגישות המתארכות על פי הצורך ועד אשר הבעיה נפתרת על הצד הטוב ביותר. מומלץ לקבל שירותים בנושא חשוב זה אצל פסיכולוגים בעלי מוניטין בתחום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *