למרות ששני בעלי החיים הם חרקים הניזונים מעץ, מה שמכונה בדרך כלל חרקים קסילופאגיים, הם למעשה שייכים לקבוצות שונות מאוד. בעוד הטרמיטים הם חרקים חברתיים בסדר גודל האיזופודים, תולעת עצים היא חרק בודד השייך לסדר הקולופטרה, כלומר קבוצת החיפושיות.

הבחנת הטרמיטים מתולעת העץ היא קלה מאוד מכיוון שהם חרקים שונים מאוד מבחינה מורפולוגית. טרמיטים הם אנשים עם שש רגליים עם ראש מוגדר היטב, זוג אנטנות, עם כנפיים או לא, וצבע לבנבן. תולעת עץ, לעומת זאת, היא השם שבאמצעותו ידוע שלב הזחל של מספר מיני חיפושית אוכלים עצים. במקרה זה, רק הזחלים צורכים עץ, לכן זהו שלב הזחל של חרקים אלו שיימצא בתוך העץ הנגוע. ניתן להבדיל בין זחלים אלה עם גוף מקושת וטבעות מסומנות בקלות מטרמיטים בכך שאין להם רגליים או אנטנות.

 

מהי תולעת עץ?

תולעת עץ היא המונח השכיח המשמש להתייחס לזחלים של כל החיפושיות המשעממות בעץ. ישנם כמה מינים שנמצאים בבריטניה, אך עיקר הנזק נגרם על ידי צאצאי חיפושית הרהיטים המשותפת.(קראו עוד בנושא)

איך נראית תולעת עץ?

זחלי תולעת הם בדרך כלל צבע לבן שמנת ויש להם גופים מעוקלים. לא סביר מאוד שתוכלו לראות אי פעם זחלים של תולעי עץ בבית, מכיוון שהם נשארים מוסתרים על העץ עד שהם גדלים לחלוטין. חיפושיות משעממות מעץ למבוגרים נראות שונות בהתאם למין שלהן: חיפושית הרהיטים המשותפת היא חיפושית כנפיים חומות, באורך של 3-4 מ"מ בדרך כלל.

 

מהם הטרמיטים?

טרמיטאים הם סדרה במחלקת החרקים. חרקים אלה מקיימים מושבות גדולות של אלפי פרטים ועד מיליוני פרטים. ישנם שבעה סוגים של טרמיטים בישראל וכ- 2750 מינים ידועים בעולם.

 

מה הם הבדלים נוספים?

הבדל בסיסי נוסף בין טרמיטים לתולעת עצים נמצא בסוג ההתפתחות המוצגת בשלבי הנעורים שלהם בהתאמה. לטרמיטים יש התפתחות מסוג hemimetábolo, המכונה גם התפתחות עקיפה בלתי שלמה. החרקים עם התפתחות המימטבולו מציגים התפתחות המסומנת בשלבי גידול שונים, כך שהביצים מופיעות נימפות אשר יפותחו בשלבים שונים כדי להגיע לשלב של אימגו או שלב בוגר.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *