מהו הסכם חיים משותפים? מתי צריך אותו? וכיצד מנסחים מאשרים וחותמים? אם אתם חיים עם בן או בת זוג ללא נישואין ומנהלים יחדיו משק (בית משותף) – כדאי שתדעו כיצד פועלים כדי להבטיח את הרווחה שלכם ואת רווחתם של היקרים לכם.

הסכם חיים משותפים הוא מסמך משפטי שנועד להגן על מי שנמצא בזוגיות, ללא חתונה. ואכן כיום יותר ויותר אנשים בוחרים לחיות בזוגיות ללא קיום טקס נישואין אזרחי או דתי, בעוד שבכך הם מרגישים חופשיים ואינם צריכים לפעול על פי מה שהדת או המדינה מכתיבה. ולמרות שחיים יחדיו ללא נישואין יכולים להצליח! כמו גם מערכת יחסים, גם החזקה ביותר חייבת סוג של בטחון.

הסכם בין מי שחי יחדיו בזוגיות ומנהל בית עם הוצאות שותפות, נועד לנהל סוגיות שונות ולהסדיר את חייו של מי שקונה דירה, מכונית, מניות ועוד. כמו גם עבור מי שמפקיד כסף בקרנות השתלמות, מי שמנהל את הבית שיש בו ילדים או בעלי חיים וכול קניין רוחני או אישי. ההסכם מטרתו גם להגן על רכוש בעל ערך שהיה קיים לפני הכניסה למערכת היחסים ובכך מונע מקרים של דרישת רכוש שאינו משותף, מבן או מבת הזוג.

חלוקת רכוש – למה צריך לשים לב?

חשוב לדעת כי מטרתו של הסכם חיים משותפים נוגעת בעיקר לרכוש, בעוד שמדובר בדרך באמצעותה יש לחלק רכוש משותף במקרים של חלילה פרידה. מי שחי יחדיו יותר מ5 שנים, יכול להירשם כאדם 'ידוע בציבור', אשר מנהל מערכת יחסים קבועה עם אדם אחר.

בכך ישנם הסכמים לידועים בציבור כמו גם הסכמי ממון והסכם עבור אלה שחיים ומנהלים חיים משותפים. ההסכם יפרט ויקבע (על ידי עורך דין) את חלוקת הרכוש כמו גם משמורת על ילדים בעת הצורך. בעת חלילה פרידה: יהיו בני הזוג כפופים למה שנקבע בחוזה בעוד שבכך אפשר למנוע סיבוכים והופעה מול ערכאות משפטיות.

מתי צריך הסכם כזה?

מי שסבור כי הסכמי ממון, הסכם רכוש ועוד: מיועדים רק לזוגות שמפחדים מאינטרסים אישיים של בן או בת הזוג – חשוב שידע כי הסכמים כאלה בין נשים וגברים שאינם נשואים, נועדו גם לזוג הכנה והאוהב ביותר, אשר רוצה להיות סמוך ובטוח שבעת פרידה – כל אחד מבני הזוג יקבל את הרכוש על פי ההסדר.

כדי לבחור בדרך הנכונה מכול – חשוב להיוועץ עם עורך דין אורי גנור שעוסק בדיני גירושין או בניסוח הסכמי ממון. ההסכם מתאים כמובן גם לזוגות ידועים בציבור שרוצים להסדיר את כל נושא הרכוש, גם אם אין להם הרבה נכסים. הסכמי ממון מתאימים לכל מי שמנהל מערכת יחסים שנצבר בה רכוש, הון, חסכונות ושיש בה ילדים.

כיצד מנסחים ומאשרים חוזה חיים משותפים?

על מנת לבצע את ההסכם על הצד הטוב והמקצועי ביותר, מומלץ לפנות אל עורך דין הסכם ממון שיבחן את הדברים, יכיר את המצב הכלכלי והרכוש ומכאן לאחר פגישה ושיחה עם כל אחד מהצדדים: ינסח הסכם ממון או רכוש שיהיה מקובל על כל הנוגעים בדבר. ההסכם חייב להיות מקיף וגם מוסכם וברור על שני הצדדים. חשוב כי הכתוב בו יתאים את המצב הכלכלי של בני הזוג, כמו גם יגשר על סוגיות שמעלים בני הזוג. עורך הדין ידע למנוע סיבוכים או סוגיות משפטיות שעלולות לצוץ בעת פרידה, ובכך יבטח את הזוג מכל בעיה או סכסוך. בכך אפשר להמשיך לנהל מערכת יחסים מלאת אהבה, בטוחה ומשגשגת!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *